Import towarów do Wielkiej Brytanii. Jakie zmiany w 2024 roku?
2024 rok przyniósł kilka zmian w przepisach regulujących handel z Unii Europejskiej do Zjednoczonego Królestwa. Na początku roku weszły w życie przepisy w zakresie eksportu żywności oraz kontroli produktów pochodzenia zwierzęcego. Pod koniec 2024 roku ma zostać wprowadzone deklaracja bezpieczeństwa i ochrony S&S.
Najważniejsze regulacje prawne dotyczące importu towarów do Wielkiej Brytanii rozgrywały się w latach 2020-2022. Jednak w 2024 roku wprowadzone zostały kolejne przepisy, które wpływają na przewóz towarów z UE.
Obowiązek świadectw zdrowia dla produktów zwierzęcych
Od lutego 2024 r. obowiązuje stosowanie świadectw zdrowia dla produktów pochodzenia zwierzęcego należących do kategorii średniego ryzyka oraz innych towarów, które zostały wymienione w rozporządzeniu Border Target Operating Model (BTOM). Chodzi przede wszystkim o produkty pochodzenia zwierzęcego, produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego oraz rośliny i produkty roślinne.
Border Target Operating Model, to dokument regulujący import towarów do Wielkiej Brytanii, który wprowadził kategoryzację towarów na 3 grupy:
- niskiego ryzyka,
- średniego ryzyka,
- wysokiego ryzyka.
Co zrobić, jeżeli nie wiesz, do jakiej kategorii należą Twoje produkty? Najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie do wyższej kategorii niż przewidywana. W takiej sytuacji organy IPWAS same określą, czy potrzebna jest dodatkowa kontrola.
Import tych towarów należy zgłosić w systemie IPAWS przynajmniej na 24 godziny przed planowanym przekroczeniem granicy. W przypadku towarów średniego i wysokiego ryzyka konieczne może być okazanie świadectwa zdrowia eksportowego (Export Health Certificate lub EHC). Produkty z tej grupy mogą również zostać poddane dodatkowej kontroli na granicy, czyli w praktyce dłuższym czasem dostarczania towarów bezpośrednio do klientów.
Ostatnia zmiana w tym roku
Od 1 listopada 2024 obowiązywać ma deklaracja bezpieczeństwa i ochrony S&S (Safety and Security). Zostanie także zmniejszona liczba danych wymaganych do przeprowadzenia importu przez system Single Trade Window – jest to system informatyczny pozwalający na przekazywanie wszystkich dokumentów związanych z eksportem/importem towarów za pośrednictwem jednej platformy.
Podsumowanie
Brexit wywołał szereg zmian w przepływie towarów między Unią Europejską a Wielką Brytanią. Jednym z najważniejszych obszarów, które uległy transformacji, jest import towarów do Zjednoczonego Królestwa. Nowe regulacje, wprowadzane stopniowo od momentu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, mają na celu zapewnienie kontroli nad granicami, ochronę rynku wewnętrznego oraz spełnienie międzynarodowych standardów.