transport
2021-12-20

Transport międzynarodowy w czasach pandemii. 5 zasad, o których trzeba pamiętać wyjeżdżając z kraju

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na sytuację na świecie, co wiąże się z nieustannymi zmianami. Podróżując zawodowo, musisz pamiętać o najważniejszych zasadach, zanim postanowisz wyjechać z kraju. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć i jak wygląda transport międzynarodowy w czasach pandemii.

Pandemia koronawirusa znacząco wpłynęła na sytuację na świecie, co wiąże się z nieustannymi zmianami. Podróżując zawodowo, musisz pamiętać o najważniejszych zasadach, zanim postanowisz wyjechać z kraju. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć i jak wygląda transport międzynarodowy w czasach pandemii.

Masz prawo odmówić wyjazdu w rejony, w których występuje koronawirus

Kodeks pracy (art. 210 § 1) informuje o tym, że w przypadku, gdy warunki pracy nie spełniają przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, zagrażają zdrowiu, a nawet życiu pracownika oraz mogą grozić niebezpieczeństwem innym osobom, to pracownik ma prawo odmówić wykonywania danego polecenia, przekazując tę informację swojemu pracodawcy. Podwładny, który został oddelegowany do wyjazdu za granicę, gdzie obecnie panuje koronawirus, ma prawo odmówić wyjazdu ze względu na ochronę swojego zdrowia i życia. Innym argumentem jest ryzyko rozprzestrzenienia choroby w kraju i tym samym narażenie innych osób.

Zadbaj o dezynfekcję swojego pojazdu

Podróżując do innych krajów, warto zadbać o odpowiednią dezynfekcję. Sektor zajmujący się transportem jest najbardziej narażony w okresie pandemii. O czym warto pamiętać podczas wykonywania dokładnej sterylizacji pojazdu:

  • zdezynfekuj pojazd, pozbywając się wszelkich wirusów, bakterii i drobnoustrojów, które mogą zbierać się na powierzchniach – kierownicy, desce rozdzielczej, klamkach itp.,
  • korzystaj z właściwych środków – do dezynfekcji potrzebne są produkty zawierające alkohol, podchloryn sodu, wybielacz rozcieńczony wodą,
  • wyczyść najczęściej dotykane przez siebie miejsca,
  • czyszczenie powinno zawsze zostać wykonane pod koniec dnia Twojej pracy.

Sprawdź aktualnie obowiązujące przepisy w danym kraju

Zaleca się, aby kierowcy, którzy zajmują się transportem międzynarodowym, posiadali certyfikat szczepienia COVID-19. Jest to uwarunkowane różnymi przepisami w krajach, które często wymagają szczepienia od osób, które przebywają na terenie zakładu pracy. Dlatego warto sprawdzić, jakie obowiązują zasady w danym miejscu pracy oraz ograniczenia przewozów w Europie. Każde Państwo posiada własne wytyczne, które należy znać, zanim zdecyduje się na wyjazd. Nie dostosowanie się ze strony kierowcy może skutkować brakiem możliwości przekroczenia granicy.

Jesteś zwolniony z kwarantanny, czy obowiązuje Cię kwarantanna na granicy?

Kierowcy transportu międzynarodowego, po przekroczeniu granicy, są zwolnieni z obowiązku odbywania kwarantanny. Kierowca pojazdu o masie, która nie przekracza 3,5 tony, powinien ukazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej wydruk z CEIDG/KRS i dowód zatrudnienia. Nie obowiązuje Cię także kwarantanna na granicy.

Nie musisz być zaszczepiony

Krajowe przepisy nie regulują na ten moment przepisu o obowiązkowych szczepieniach na COVID-19 wśród kierowców transportu międzynarodowego. Wybór ten pozostaje zatem w rękach samych kierowców, którzy samodzielnie decydują, czy chcą przyjąć szczepienie, czy też nie.

Ograniczenia transportu drogowego mogą z pewnością utrudnić pracę kierowcom transportu międzynarodowego. Dlatego warto przygotować się na każdy wyjazd i sprawdzić potrzebne informacje, które zdecydowanie ułatwią podróż i cały proces przekraczania granicy. Należy pamiętać, że zasady nieustannie mogą się zmieniać ze względu na obecną sytuację, dlatego warto być na bieżąco i aktualizować swoją wiedzę na temat wyjazdów za granicę oraz zasad dla kierowców.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.