Branża transportowa, w szczególności ta zajmująca się przewozem materiałów sypkich, stale się rozwija, wprowadzając coraz to nowsze i bardziej efektywne rozwiązania. Celem tych innowacji jest przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa transportu, minimalizacja strat materiału, redukcja kosztów oraz ograniczenie negatywnego wpływu na środowisko.
2024 rok przyniósł kilka zmian w przepisach regulujących handel z Unii Europejskiej do Zjednoczonego Królestwa. Na początku roku weszły w życie przepisy w zakresie eksportu żywności oraz kontroli produktów pochodzenia zwierzęcego. Pod koniec 2024 roku ma zostać wprowadzone deklaracja bezpieczeństwa i ochrony S&S.
Budowa Głębokowodnego Terminala Kontenerowego w Świnoujściu to jeden ze strategicznych projektów realizowanych obecnie w polskich portach morskich. Inwestycja uzyskała już decyzję środowiskową i lokalizacyjną. Jakie szanse dla branży TSL niesie budowa portu?
Współpraca z doświadczonym spedytorem to inwestycja w pewność i spokój ducha. Spedytorzy to eksperci w dziedzinie logistyki, którzy potrafią zapewnić bezpieczny i efektywny transport towarów, niezależnie od ich wielkości, wagi czy miejsca przeznaczenia. W Envio Group transporty krajowe oraz międzynarodowe realizuje każdego dnia ponad 40 spedytorów. Decydując się na współpracę z firmą spedycyjno-transportową warto postawić na specjalistów, którzy pokonali setki kilometrów dla swoich klientów.
Sztuczna inteligencja (AI) szturmem podbija kolejne branże, a jej wpływ na transport i logistykę (TSL) jest już niezaprzeczalny. AI staje się nie tylko narzędziem, ale wręcz katalizatorem zmian, optymalizując procesy, zwiększając efektywność i otwierając drzwi do zupełnie nowych możliwości.
eCMR, czyli elektroniczny list przewozowy CMR, to cyfrowa wersja tradycyjnego papierowego listu przewozowego CMR. Dokument ten jest niezbędny do prawidłowego rozliczenia transportu międzynarodowego drogowego i zawiera informacje o nadawcy, odbiorcy, towarze, transporcie i kierowcy.
Wakacje to czas wzmożonego ruchu nie tylko na polskich drogach, ale w całej Europie obowiązują pewne utrudnienia dla kierowców ciężarówek. Co roku w tym okresie wprowadzane są wakacyjne zakazy ruchu, które mają na celu poprawę płynności ruchu i bezpieczeństwa na trasach.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa w transporcie lądowym wyjątkowo ważne jest przestrzeganie postanowień umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu towarów niebezpiecznych. Co do zasady, konwencja ADR ma na celu znaczne ograniczenie ryzyka powstania wypadków oraz rozmiaru ewentualnych szkód. Dzięki stworzonym w umowie przepisom możliwe stało się usystematyzowanie przewozu materiałów niebezpiecznych oraz określenie, jak prawidłowo należy to wykonywać za pomocą pojazdów do przewozu niektórych towarów generujących poważne zagrożenia.
Przewóz towarów ponadnormatywnych wiąże się z koniecznością organizacji transportu specjalistycznego. Nakłada on na przewoźnika obowiązek dostosowania się do zasad i wymogów uwzględniających specyfikę i właściwości przewożonych produktów. Obejmują one wybór odpowiedniego pojazdu, zapewnienie bezpieczeństwa i optymalnych warunków w przestrzeni ładunkowej, a także staranne zaplanowanie trasy przejazdu. Czym jest transport specjalny? Kiedy należy go zastosować? W dzisiejszym wpisie opowiemy o transporcie ładunków niestandardowych i jego rodzajach, a także wyjaśnimy kwestie związane...
2024-04-18
Transport wiatraków – jak go przeprowadzić?
Aby powstrzymać zmiany klimatyczne i uniezależnić się od importu energii z Rosji, państwa europejskie chcą wznieść ekspansję odnawialnych źródeł energii na nowy poziom. By to osiągnąć, planowany jest między innymi szybszy rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Po katastrofie reaktora w Fukushimie zwiększa się ilość turbin wiatrowych w Unii Europejskiej.