Nadchodzące święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas odpoczynku w domach, ale także dni, w których transport ciężarowy jest bardzo ograniczony. Kierowcy pojazdów powyżej 12 ton muszą przestrzegać restrykcyjnych przepisów określających możliwość i czas jazdy ciężarówek. Jaki jest cel zakazu ruchu dla ciężarówek i kogo obowiązują zakazy?
Każdego roku, poprzez szereg statystyk, można zaobserwować wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach krajowych i międzynarodowych. Spowodowane jest to głównie poprawą stanu dróg oraz znacznie bardziej przemyślaną organizacją ruchu. Sporą cegiełkę dołożyła w tej kwestii również najnowsza technologia stosowana w pojazdach. W ostatnich latach jej rozwój stał się priorytetem dla większości przewoźników realizujących transporty międzynarodowe.
Z każdym rokiem elekromobilność w naszym kraju notuje dynamiczny rozwój. Po części można się z tego cieszyć, choć względem państw bardziej rozwiniętych gospodarczo, wciąż znajdujemy się daleko z tyłu. Sygnatariusze „Siódemki dla elektromobilności” przekonują w swoich postulatach, iż rozwój tego sektora miałby kluczowe znaczenie w kontekście polskiego wzrostu gospodarczego.
Ładunki drobnicowe w transporcie drogowym przewożone są zazwyczaj na paletach bądź w kontenerach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których waga, kształt bądź rozmiar towaru uniemożliwiają jego tradycyjne przetransportowanie z miejsca odbioru do miejsca docelowego. Jedynym wyjściem okaże się w tym przypadku organizacja transportu ponadgabarytowego. Z dostępności tej opcji korzysta wiele branż współczesnego przemysłu, których rozwój w alternatywnym przypadku stanąłby pod wielkim znakiem zapytania.
Ładunki niebezpieczne uznawane są przez prawo za restrykcyjne do tego stopnia, że wymogi ich transportu zostały ściśle określone w zewnętrznych aktach prawnych. Obszerność przepisów dorównuje w tej kwestii przewozom żywności – nie dotyczy jednak warunków panujących w naczepie, a odpowiedniego zabezpieczenia i minimalizacji ryzyka wyrządzenia szkód.
Transport drobnicowy jest jedną z najczęściej realizowanych usług sektora TSL. Jednocześnie, jego organizacja może okazać się niezwykle skomplikowana, na co składa się szereg pojedynczych czynników. Dobór środka transportu, dostosowanie trasy przewozu do kilku rozproszonych odbiorców, czy też odpowiednie ulokowanie w naczepie ładunków o różnych rozmiarach i gabarytach – to wybrane spośród wielu zadania, wymagające od spedytorów i logistyków masy pracy i ogromu włożonego wysiłku.
Jeszcze od grudnia tego roku Niemieckie Ministerstwo Transportu i Cyfryzacji planuje wprowadzić nowe stawki opłat drogowych dla pojazdów ciężarowych Euro VI. Wzrost cen w tym zakresie wzbudził niemałe poruszenie w całej branży - jest to efekt unijnej dyrektywy, decydującej o wprowadzeniu opłat za korzystanie z dróg w zależności od stopnia emisji CO2. Co więcej, zadaniem wszystkich krajów członkowskich jest wdrożenie takiego systemu najpóźniej do 24 marca 2024 roku.
Przebiegająca obecnie pod nazwą Przemysłu 4.0 rewolucja technologiczna, polega na transformacji przedsiębiorstw i dostosowaniu ich do współczesnych standardów. W tym celu wykorzystuje się niezbędne oprogramowanie oraz elementy automatyki, służące zapewnieniu komunikacji na płaszczyźnie maszyna – człowiek. Posuwająca się nieustannie do przodu robotyzacja procesów przemysłowych jest spowodowana zwiększonym zapotrzebowaniem na indywidualne oczekiwania klientów, a to z uwagi na pojawienie się trendu personalizacji produktów i usług. Nie inaczej jest z automatyzacją magazynów...
Przejazd ciężkich pojazdów transportowych przez nieutwardzone drogi, w dłuższej perspektywie czasu znacząco przyczynia się do trwałego uszkodzenia asfaltu. Z tego względu, samorządy zaapelowały o wsparcie finansowe, pozwalające choć częściowo odbudować lokalną infrastrukturę drogową. W krótkim czasie odniosło się do tego Ministerstwo Infrastruktury – jego przedstawiciele zapowiedzieli, iż na ten moment nie są w stanie obiecać pomocy pieniężnej, jednak zaopiekują się tą sprawą poprzez wzmożenie kontroli na drogach lokalnych.
Transport artykułów spożywczych jest jedną z najbardziej wymagających usług w branży TSL. Jednocześnie należy do grupy najczęściej występujących przewozów wykonywanych na drogach, a to za sprawą krótkich terminów realizacji i możliwości dostosowania łańcucha dostaw do nawet najtrudniej dostępnych zakątków danego regionu.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.