2024-05-21

Czym jest transport specjalny i jakie są jego rodzaje?

Przewóz towarów ponadnormatywnych wiąże się z koniecznością organizacji transportu specjalistycznego. Nakłada on na przewoźnika obowiązek dostosowania się do zasad i wymogów uwzględniających specyfikę i właściwości przewożonych produktów. Obejmują one wybór odpowiedniego pojazdu, zapewnienie bezpieczeństwa i optymalnych warunków w przestrzeni ładunkowej, a także staranne zaplanowanie trasy przejazdu. Czym jest transport specjalny? Kiedy należy go zastosować? W dzisiejszym wpisie opowiemy o transporcie ładunków niestandardowych i jego rodzajach, a także wyjaśnimy kwestie związane z uprawnieniami i dokumentacją. Zapraszamy!

Czym jest transport specjalistyczny?

Mianem ładunków specjalnych określa się wszystkie towary, które ze względu na swój charakter, ciężar lub wymiary, różnią się od typowej zawartości. Dlatego wymagają one zastosowania niestandardowych procedur i podlegają transportowi specjalistycznemu uwzględniającemu ich specyficzne parametry fizyczne i chemiczne. Zaliczamy do nich m.in. zróżnicowane towary ponadgabarytowe, przedmioty o bardzo delikatnej konstrukcji, czy produkty, które należy przewozić w stałej temperaturze. Przedsięwzięcie szczególnych środków w ramach przewozu ładunków specjalnych pozwala na zagwarantowanie bezpieczeństwa i terminowości transportu, a także zapewnienie ochrony osobom odpowiadającym za obsługę logistyczną i innym uczestnikom ruchu.

Jakie są rodzaje transportu specjalnego?

Istnieje wiele rodzajów ładunków wymagających zorganizowania transportu specjalnego. Zaliczamy do nich zarówno produkty o nietypowych gabarytach, jak i materiały niebezpieczne, które mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia, mienia lub środowiska. W zależności od rodzaju transportowanego towaru każdy z nich przyporządkowano odmiennej grupie ładunków. Wyodrębnione ze względu na zawartość klasy podlegają nieco innym zasadom w zakresie przechowywania, przewożenia i zabezpieczania, umożliwiając sprawny przebieg procesu logistycznego.

Ładunki ponadgabarytowe

Do ładunków ponadgabarytowych zaliczamy wszystkie przedmioty, których waga i rozmiary są większe niż normy przewidziane w kodeksie drogowym. Również ich nietypowy kształt sprawia, że ogólne rozwiązania logistyczne nie znajdują tutaj zastosowania, zmuszając przewoźnika do przygotowania przejazdu na specjalnych warunkach. Dlatego w skutecznej realizacji transportu ponadgabarytowego istotną rolę odgrywają specjalistyczne pojazdy, właściwe rozmieszczenie towaru z uwzględnieniem siły nacisku, a także drobiazgowo zaplanowana trasa potrzebna do zdobycia wymaganej ustawowo zgody.

Towary niebezpieczne

Szczególną grupą podlegającą zasadom transportu ładunków specjalnych są produkty niebezpieczne. Składają się na nie materiały o wysokim stopniu toksyczności, łatwopalne lub stwarzające zagrożenie wybuchu. Podczas transportu towarów niebezpiecznych na podmiotach spoczywa obowiązek przedsięwzięcia rygorystycznych środków ostrożności. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne pojazdy z odpowiednimi zabezpieczeniami dostosowanymi do obowiązujących przepisów. W transporcie drogowym kwestię tą reguluje ADR, w transporcie morskim – RID, a w przypadku transportu drogą lotniczą – DGR.

Pojazdy

Do klasy nietypowych ładunków wymagających szczególnych warunków transportu zaliczamy także pojazdy. Kategoria ta obejmuje zarówno samochody osobowe, dostawcze, czy ciężarowe, jak i motocykle i skutery. Transport pojazdów odbywa się z wykorzystaniem ciężarówek z naczepami niskopodwoziowymi lub lawet. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa ładunku konieczne jest również zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń zapobiegających zjechaniu pojazdu z naczepy podczas hamowania lub na ostrym zakręcie.

Towary chłodzone

Transport towarów chłodzonych musi przebiegać w ściśle określonej temperaturze, aby zachować je w nienaruszonym stanie. Stabilne parametry w przestrzeni ładunkowej chronią zawartość przed uszkodzeniem i zapobiegają utracie właściwości, które są niezbędne dla utrzymania wysokiej jakości produktu. Dlatego podczas transportu tego rodzaju ładunków specjalistycznych powszechnie używa się chłodni, chłodzonych wagonów kolejowych lub kontenerów. Rosnącą popularnością cieszą się także rozwiązania w postaci suchego lodu lub specjalnego żelu chłodzącego, które zapewniają niezbędne warunki, aby produkt dotarł do celu bezpieczny i zdatny do użytku.

Jakie dokumenty są wymagane przy transporcie specjalnym w Polsce?

W przypadku ładunków niestandardowych niezbędne jest posiadanie zezwoleń wydawanych przez wyznaczone organy. Zasady transportu specjalnego w Polsce za każdym razem wymagają od przewoźnika zgłoszenia się do GDDKiA lub lokalnego zarządcy dróg sprawującego pieczę nad konkretną trasą przejazdu. W zależności od odległości mogą to być władze samorządu na szczeblu gminnym, powiatowym lub wojewódzkim. Niektóre rodzaje towarów niestandardowych, np. niebezpiecznych, ze względu na konieczność zastosowania zaawansowanych zabezpieczeń, wiążą się z obowiązkiem uzyskania dodatkowych uprawnień poświadczonych dokumentacją.

Transport ładunków specjalnych – zadanie dla firmy transportowej

Przewóz ładunków ponadnormatywnych podlega regulacjom i zasadom dotyczącym wyboru odpowiednich środków transportu, zapewnienia właściwych warunków panujących w ładowni i zachowania standardów bezpieczeństwa. Zarówno podczas transportu dużych ładunków, jak i w przewozie materiałów wymagających ochrony ze względu na parametry chemiczne, potrzebna jest pisemna zgoda odpowiednich organów.

Dlatego zadanie to warto powierzyć doświadczonej firmie transportowej o doświadczeniu w spedycji i obsłudze takiego rodzaju zleceń. Decydując się na taką usługę, jak transport specjalny, strona zyskuje dostęp do nowoczesnej floty pojazdów z niezbędnymi atestami i certyfikatami, a także profesjonalne wsparcie ekspertów na każdym etapie współpracy. Specjaliści są również w stanie kompleksowo doradzić w wyborze najkorzystniejszego rozwiązania i pomóc w zdobyciu stosownych uprawnień.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.