2024-04-18

Transport wiatraków – jak go przeprowadzić?

Aby powstrzymać zmiany klimatyczne i uniezależnić się od importu energii z Rosji, państwa europejskie chcą wznieść ekspansję odnawialnych źródeł energii na nowy poziom. By to osiągnąć, planowany jest między innymi szybszy rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Po katastrofie reaktora w Fukushimie zwiększa się ilość turbin wiatrowych w Unii Europejskiej.

Energia elektryczna wytwarzana z odnawialnych źródeł energii to przyszłość, w którą inwestuje się na całym świecie. Także w Polsce rośnie zainteresowanie budową farm wiatrowych składających się z kilku do kilkudziesięciu turbin. Rośnie presja wywierana na tę gałąź przemysłu, co implikuje zarazem zwiększone wymogi logistyczne.

Jak odbywa się transport wiatraków i jakie trudności napotyka się podczas przewożenia elementów turbin wiatrowych? Czytaj dalej i dowiedz się więcej na ten temat!

Jak odbywa się transport wiatraków?

Aby wygenerować jak najwięcej energii, w ostatnich latach łopaty wirników stają się coraz dłuższe. Przewiezienie ładunku o długości nawet 80 metrów to poważne wyzwanie logistyczne. Dostarczenie turbiny wiatrowej na miejsce docelowe oznacza co najmniej kilka ciężkich transportów o dużej pojemności: trzeba przewieźć łopaty wirnika, części wieży, piastę i generator. Do przygotowania oraz zabezpieczenia trasy przejazdu potrzebny jest wieloosobowy zespół profesjonalistów.

Zważywszy na ogromne wymiary i dużą wagę ładunku, może wystąpić wiele problemów logistycznych. Stąd transport wiatraków wymaga wzięcia pod uwagę wielu rozmaitych czynników, które muszą zostać przeanalizowane podczas planowania. Jaki środek transportu jest odpowiedni? Którędy przebiega optymalna trasa? W jakim stanie są drogi i jakie występują krzywizny?

Pomimo precyzyjnego planowania praca doświadczonych pracowników jest zawsze na miejscu kluczowa, ponieważ pojazdy ciężarowe o tak niestandardowej długości nie są w stanie samodzielnie pokonywać zakrętów. Z pojazdów wsparcia kontrolują oni tylne osie ciężarówek i prowadzą je po trasie z milimetrową precyzją. W przypadku szczególnie okazałych urządzeń, odpowiednio wcześniej dokonuje się nawet powiększenia łuków do określonego promienia za pomocą płyt żwirowych i buduje się drogi mobilne. Podczas skomplikowanego transportu w razie potrzeby uruchamia się tymczasowe sygnalizacje świetlne oraz montuje dodatkowe znaki drogowe i szlabany.

Przewożenie elementów turbin wiatrowych

Nowoczesne firmy transportowe oferują kompleksowe usługi w zakresie transportu wiatraków, dysponując wyspecjalizowaną flotą pojazdów przeznaczoną do przewozu elementów turbin wiatrowych.

Wśród urządzeń znajdują się naczepy typu Super Wing Carrier przeznaczone do przewozu drogowego bardzo długich śmigieł elektrowni wiatrowych, rozciągane tele-naczepy, adaptery do podnośników, pomosty przeładunkowe, platformy oraz inny dedykowany do tego celu sprzęt.

Wieże

Transport wież odbywa się zazwyczaj za pomocą naczep modułowych z lift adapterami, naczep niskopodwoziowych lub specjalistycznych naczep dostosowanych do przewozu tak dużych elementów. Trzeba uwzględnić znaczną średnicę oraz długość modułów osiągających nawet 20-40 m. Z tego powodu konieczne jest też planowanie objazdów omijających większość mostów i wiaduktów.

Łopaty wiatraków

Łopaty wiatraków mogą mieć nawet 90 m długości, co wiąże się z potrzebą wykorzystania naczep dłużycowych. Ważne jest zapewnienie możliwości podnoszenia łopat w celu manewrowania na rondach i mostach, dlatego naczepy często wyposażone są w siłowniki. Alternatywnie, możliwe jest również przewożenie łopat za pomocą dwóch pojazdów. Ułatwia to pokonywanie zakrętów dzięki niezależnemu promieniowi skrętu każdego z nich.

Gondole

Transport gondoli, choć mniej skomplikowany, nadal wymaga uwzględnienia ich gabarytów i wagi. Zazwyczaj odbywa się przy użyciu naczep niskopodwoziowych.

Piasty

Podobnie jak w przypadku pozostałych elementów, przewóz piasty wymaga odpowiedniego zaplanowania trasy z ominięciem wiaduktów i wąskich przejazdów z uwagi na średnicę tej części.

W zakres profesjonalnych usług transportowych wchodzi załadunek i rozładunek elementów, planowanie trasy i przygotowanie infrastruktury drogowej na ponadnormatywny przewóz samochodowy, organizacja ruchu, a ponadto również załatwienie odpowiednich pozwoleń. Celem jest bezpieczny przebieg całego procesu, który jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

Podsumowanie

Transport wiatraków stanowi wyzwanie logistyczne wymagające precyzyjnego planowania i specjalistycznego podejścia. W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną i ze względu na ogromne rozmiary i masę przewożonych elementów, konieczne jest zaangażowanie doświadczonych profesjonalistów oraz specjalistycznego sprzętu. Pomimo potencjalnych trudności logistycznych, rozwój tej branży jest kluczowy dla osiągnięcia celów związanych z redukcją emisji gazów cieplarnianych i budową zrównoważonego systemu energetycznego.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.