2024-04-18

Transport kontenerowy drogowy – najważniejsze informacje

Mimo, że kontenery w transporcie stosowane są dopiero od początku XX wieku, dziś trudno wyobrazić sobie bez nich nowoczesną logistykę. Choć przez wiele osób kojarzone są głównie z morskimi trasami transkontynentalnymi, często używa się ich również na lądzie. Są praktyczne i pozwalają na bezpieczny przewóz materiałów i towarów o różnorodnym przeznaczeniu.

Co warto wiedzieć o transporcie kontenerowym drogowym? Na czym polega transport samochodowy kontenerów? Wyjaśniamy w poniższym artykule!

Transport kontenerowy drogowy i morski

Transportowanie kontenerów realizowane jest zarówno poprzez transport kontenerowy drogowy, jak i morski. Aby przesyłki dotarły do miejsca przeznaczenia, w porcie ładunek zazwyczaj zostaje przeładowany na pociąg towarowy albo ciężarówkę.

Przewóz ładunków wykorzystujący więcej niż jeden rodzaj transportu, z zastosowaniem tylko jednej jednostki ładunkowej, to tzw. transport intermodalny. Nie do przecenienia jest jego aspekt ekologiczny. Sprzyja on niskiej emisji CO2, a redukcja emisji szkodliwych substancji do atmosfery szacowana jest na ponad 70%. Transport intermodalny może być bardzo atrakcyjny cenowo, powodując zmniejszenie kosztów nawet o połowę. To znakomite rozwiązanie dla przewozu również ciężkich towarów, ponieważ umożliwia przewóz 26 ton w jednym kontenerze. W porównaniu z transportem multimodalnym, cechującym się wykorzystaniem różnych środków transportu i ich przeładunkiem, jest jednak mniej elastyczny, co wynika z konieczności skorelowania rozkładu i liczby rejsów armatora oraz ewentualnie przewozów kolejowych.

Różne strategie logistyczne pozwalają na maksymalizację szybkości dostaw towarów przy optymalizacji wydatków. Transport morski kontenerowy oferuje np. znaczny zasięg przy stosunkowo niskich kosztach w porównaniu z transportem lotniczym.

Transport kontenerowy znajduje szerokie zastosowanie, zwłaszcza w transporcie drobnicowym lekkich ładunków pakowanych w skrzynki, kartony, worki lub umieszczonych na paletach w celu ułatwienia ich przenoszenia. Obejmuje materiały i towary z różnych kategorii w tym węgiel oraz zboże, a także do nietypowe ładunki o dużych rozmiarach, na przykład maszyny czy części pojazdów. W specjalnych kontenerach chłodniczych przewozi się produkty spożywcze, leki oraz inne towary wymagające stałej, kontrolowanej temperatury.

Transport samochodowy kontenerów

W transporcie samochodowym kontenery przemieszczane są głównie za pomocą pojazdów ciężarowych i naczep specjalnie przystosowanych do ich przewozu. Kontenery są zazwyczaj ładowane na naczepy ciężarówek za pomocą specjalnych żurawi. Ten rodzaj transportu jest szczególnie przydatny do dostarczania przesyłek bezpośrednio do odbiorcy lub z portu morskiego do ostatecznego miejsca przeznaczenia.

Transport kontenerowy drogowy jest powszechnie stosowany zarówno na krótsze, jak i dłuższe odległości, gwarantując elastyczność w dostawie oraz szybkie reagowanie na zmieniające się potrzeby logistyczne. Transport samochodowy kontenerów jest wykorzystywany jako część większych łańcuchów dostaw, jak i samodzielna metoda transportu w zależności od potrzeb klienta oraz charakterystyki przewożonego towaru.

Jak wygląda transport kontenerowy drogowy?

Kontenery transportowe to duże pojemniki wytwarzane zwykle ze stali i zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymywać duże obciążenia, dzięki czemu nadają się do transportu także ciężkich ładunków. Kontenery różnią się między sobą rozmiarami oraz sposobem dostosowania do różnych rodzajów transportu. Mają kształt prostopadłościanów i są konstruowane tak, aby można było je ustawiać obok siebie oraz jeden na drugim, przenosić za pomocą dźwigu i mocować na naczepie samochodowej albo wagonie kolejowym.

Wśród różnych rodzajów kontenerów stosowanych w transporcie drogowym wymienić można:

  • kontenery uniwersalne – służące do przewozu różnorodnych towarów,
  • kontenery z otwartym dachem – używane przede wszystkim do transportu materiałów sypkich,
  • platformy kontenerowe – przeznaczone do przewozu ładunków o dużych gabarytach,
  • kontenery cysterny – zaprojektowane do transportu płynnych, w tym niebezpiecznych ładunków,
  • kontenery chłodnicze – umożliwiające przewóz towarów wymagających określonych temperatur.

Masa i wymiary kontenerów są ściśle regulowane przez przepisy dotyczące transportu drogowego w danym kraju. Zazwyczaj maksymalna waga ładunku wraz z kontenerem mieści się w przedziale od 20 do 25 ton, przy czym w Polsce kształtuje się w granicach 21-22 ton. Naruszenie przepisów obwarowane jest surowymi karami finansowymi, ponieważ grozi zmniejszeniem bezpieczeństwa użytkowników dróg.

Transport kontenerowy drogowy – doskonałe rozwiązanie dla biznesu

Transport kontenerowy drogowy ma wiele zalet, które sprawiają, że jest to jedna z najczęściej wykorzystywanych metod przewozu. Kontenery transportowe są solidne i praktyczne, doskonale zabezpieczając przewożony towar. Przyspieszają załadunek oraz rozładunek, skutkując redukcją czasu przesyłki oraz kosztów logistycznych. Technologie monitoringu GPS umożliwiają śledzenie ładunków oraz kontrolę warunków wewnątrz kontenerów.

W przeciwieństwie do transportu morskiego, transport samochodowy kontenerów nie wymaga organizacji dodatkowych środków transportu. Do jego największych zalet należy szybkość realizacji zleceń oraz możliwość przewożenia towarów bezpośrednio do punktu docelowego, co dodatkowo zwiększa efektywność finansową operacji. Wszystko to sprawia, że stanowi niezastąpioną metodę przewozu dla wielu przedsiębiorstw i firm logistycznych.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.