Jak e-Toll wpłynął na branżę transportową?
Od 1 grudnia 2021 roku dla kierowców samochodów osobowych, jak i ciężarowych nadeszły zmiany dotyczące opłat na płatnych odcinkach autostrady. Obecnie nie wszędzie skorzystasz już z bramki, jak do tej pory. Zastąpiły je urządzenia online, w tym aplikacja e-Toll. Czym jest e-Toll i jak działa?
Co to jest e-Toll?
System e-Toll to rozwiązanie, które zostało wprowadzone i jest nadzorowane przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Został stworzony w celu pobierania opłaty za przejazd po płatnych odcinkach autostrady w Polsce. System oparty jest o technologie GPS. Lokalizacja przesyłana jest do e-Toll Polska. Wówczas zostają naliczone należne opłaty za przebyty, płatny odcinek drogi.
Każdy kierowca, prowadzący pojazd o masie powyżej 3,5 t może wybrać sposób przekazania danych lokalizacyjnych do systemu. Może to zrobić za pomocą darmowej aplikacji na telefon; lokalizatorów fabrycznych, które zainstalowane są w pojazdach; urządzeń pokładowych. Każdy kierowca musi mieć ważny bilet autostradowy podczas przejazdu. Jego brak grozi mandatem w wysokości 500 zł.
Opłaty drogowe samochody ciężarowe Polska
Opłaty drogowe dla ciężarówek za przejazd autostradą zależą od liczby przejechanych kilometrów. Stawka opłaty za przejazd 1 kilometra autostrady dla pojazdów kategorii 2, nieprzekraczających 3,5 t, to 0,10 zł. Wysokość stawki elektronicznej zgodna jest również z klasyfikacją pojazdów w EURO. Opłata dla pojazdów o masie całkowitej min. 12 t wynosi dla klasy emisji spalin:
- Max EURO 2 – drogi krajowa: GP i G: 0,42 zł; A i S: 0,53 zł
- EURO 3 – droga krajowa: GP i G: 0,37 zł; A i S: 0,46 zł
- EURO 4 – droga krajowa: GP i G: 0,29 zł; A i S: 0,37 zł
- Min EURO 5 – droga krajowa: GP i G: 0,21 zł; A i S: 0,27 zł
Można również samodzielnie obliczyć sobie stawkę za pomocą klasyfikatora pojazdów, który dostępny jest na oficjalnej stronie etoll.gov. Cena za kilometr zależna jest przede wszystkim od tego, czy pojazd posiada więcej niż 9 miejsc razem z kierowcą, masy pojazdu, masy przyczepy z hamulcem, masy przyczepy bez hamulca oraz klasy emisji spalin.
System do wnoszenia opłaty elektronicznej dla pojazdów ciężarowych
Jeśli jesteś kierowcą pojazdu ciężarowego i nie chcesz korzystać z urządzeń pokładowych lub urządzenie w twoim samochodzie ciężarowym się popsuło, to możesz skorzystać z aplikacji e-Toll Polska. W ten sposób dokonasz opłaty elektronicznej, prześlesz dane do systemu SENT oraz doładujesz swoje konto. Aby móc swobodnie korzystać z e-Toll, zarejestruj się na Internetowym Koncie Klienta. Wszelkich formalności dopełnisz online.
Aplikacja zadedykowana jest dla użytkowników pojazdów ciężkich, przedsiębiorców z branży transportowej. Polega na przekazaniu danych GPS do systemu e-Toll oraz obsługuje przewozy towarów wrażliwych SENT. Dotyczy opłaty za przejazd płatnymi odcinkami autostrad. E-Toll Polska obowiązuje na wszystkich drogach krajowych i autostradach, które stanowią sieć płatnych dróg w Polsce. Wystarczy tylko, że podasz szczegółowe dane pojazdu oraz dane rozliczeniowe.
Nowe rozwiązanie ma być wygodniejsze i sprawiać, że od teraz kierowcy nie utkną w długich korkach przy bramkach, aby opłacić przejazd płatnymi odcinkami autostrad. Już teraz, pierwsze szlabany oraz bramki zostały zlikwidowane, dlatego podróżujący muszą korzystać z nowych metod płatności. Aplikacja jest darmowa, a naliczenie opłaty odbywa się automatycznie. Z pewnością ten sposób pozwoli na zaoszczędzenie czasu przez wielu kierowców.
Dla samochodów ciężarowych najwygodniejszym wyborem jest OBU, który jest instalowany w danym pojeździe i jest do niego przypisany, dlatego zmiana kierowcy nie będzie problemem. Można również zdecydować się na system ZLS, który współpracuje z e-Toll, również polega na zainstalowaniu modułu GPS.