pakiet mobilności
2022-01-05

Pakiet mobilności – czym jest i jak oddziałuje na naszą branżę?

Pakiet mobilności reguluje przepisy, które dotyczą branży transportowej w tym pracodawców oraz kierowców. Obecne zasady zostaną dopełnione nowymi, które pojawią się już na początku 2022 roku. Każdy przedsiębiorca transportu powinien się z nimi zapoznać i przygotować się na zmiany. Sprawdź, jakie nowe ustalenia nadchodzą w nowym roku i czego dotyczy pakiet mobilności.

Pakiet mobilności reguluje przepisy, które dotyczą branży transportowej w tym pracodawców oraz kierowców. Obecne zasady zostaną dopełnione nowymi, które pojawią się już na początku 2022 roku. Każdy przedsiębiorca transportu powinien się z nimi zapoznać i przygotować się na zmiany. Sprawdź, jakie nowe ustalenia nadchodzą w nowym roku i czego dotyczy pakiet mobilności.

Co to jest pakiet mobilności?

Pakiet mobilności, to szereg ustaleń, które odnoszą się do zmiany w przepisach dotyczących czasu jazdy, odpoczynków kierowców, sposobu, w jaki są oddelegowywani kierowcy, sprawiedliwej konkurencji, czy tachografów. Pakiet mobilności ma również wpłynąć na zarobki kierowców szczególnie tam, gdzie płaca minimalna jest stosunkowo zbyt niska. Pakiet został ogłoszony w roku 2020 w lipcu przez Parlament Europejski. Natomiast przepisy zaczęły obowiązywać od 20 sierpnia tego samego roku.

Przepisy pakietu mobilności

Pakiet mobilności 2021 zawiera zbiór przepisów i regulacji, które dotyczą transportu drogowego oraz kierowców na terenie Unii Europejskiej. Zmiany, jakie zostały wprowadzone w ramach pakietu, dotyczą:

  • wykonywania zawodu kierowcy transportu, a także dostępności do rynku międzynarodowego,
  • maksymalnego czasu dziennego, jak i tygodniowego, w którym kierowca może prowadzić pojazd oraz minimalnego czasu przerw i odpoczynku,
  • przepisów związanych z tachografami,
  • delegowania kierowców transportu drogowego
  • kontroli drogowej.

Jednak nie jest to koniec zmian, ponieważ już na początku 2022 roku wchodzą kolejne, które będą jeszcze bardziej regulować przepisy związane z transportem.

Pakiet mobilności – zmiany

Pakiet mobilności 2022, to zmiany, które pojawią się już na początku roku, będą w dużym stopniu dotyczyć istotnych kwestii dla kierowców transportu. Od 2 lutego 2022 kierowcy będą musieli otrzymywać pełne minimalne wynagrodzenie, które dostosowane jest do danego kraju, w którym pracują. Nie będzie to natomiast dotyczyć przejazdów tranzytowych oraz transportów bilateralnych do Polski i z Polski. Natomiast pod delegowanie będą podlegać przewozy kabotażowe i przewozy typu cross-trade.

Przedsiębiorcy będą zobowiązani do wypłacania swoim kierowcom diety oraz ryczałtu za nocleg, którego nie będzie można wliczyć do wynagrodzenia zagranicznego. Będzie to stanowić także dodatek, który ma wyrównać różnice pomiędzy płacą polską a zagraniczną. Pracodawcy firm transportowych powinni również przygotować się, że utrzymania kierowców wzrosną bez względu na to, czy przed wejściem w życie pakietu mobilności 2022 zmienią się polskie przepisy.

Zostaną wprowadzone obowiązkowe tachografy dla pojazdów od 2,5 do 3,5 tony DMC. Wymóg ten będzie dotyczył przewozów, które odbywają się na terenie kraju oraz pojazdów przewożących ludzi. Nie będzie jednak obowiązywał przewozów międzynarodowych wykonywanych na własne potrzeby. Zmienią się warunki, które odnoszą się do przewoźników drogowych i uzyskania przez nich licencji transportowej. Trzeba będzie również zabezpieczyć finansowo pojazdy, których waga wynosi do 3,5 tony. W 2022 roku szykują się spore zmiany dla firm transportowych i ich kierowców.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.