Podsumowanie roku w branży TSL
Branża TSL bez wątpienia odgrywa bardzo ważną rolę w gospodarce i jej rozwoju. Dotyczy przewozu towarów na terenie kraju, jak i również na arenie międzynarodowej. Pracownicy muszą skrupulatnie zaplanować całą podróż przesyłki, tak, aby dotarła bezpiecznie w wyznaczonym czasie. Branża TSL w Polsce cały czas mocno się rozwija dzięki odpowiedniej lokalizacji i dostępowi do morza. Dowiedz się, czym dokładnie jest TSL, jakie sektory biorą udział w branży oraz jak wygląda to w Polsce.
Co to jest branża TSL?
Branża TSL dotyczy obsługi związanej z przewozami towarowymi, w zakresie krajowym, a także międzynarodowym. Ważnym aspektem jest, aby przesyłki dotarły do odbiorców w wyznaczonym terminie. Usługi powinny być realizowane zgodnie z zasadami prawa transportowego. Branża TSL łączy w sobie trzy sektory: transport, spedycję i logistykę. Cały proces jest bardzo skomplikowany, ponieważ obejmuję magazynowanie, przygotowywanie, nadanie i śledzenie. Specjaliści muszą zadbać o to, by każdy proces przebiegł prawidłowo i pomyślnie.
Branża TSL – charakterystyka
Charakterystyka branży TSL składa się z trzech ważnych czynników, które mają wpływ na cały proces podróży towarów. Każdy z nich odpowiada za poszczególne zadania:
- Transport – dotyczy przewożenia towarów z punktu A do punktu B na obszarze kraju lub na obszarze międzynarodowym. Do dyspozycji są trzy rodzaje transportu:
- lądowy – drogowy i kolejowy,
- powietrzny – samoloty i helikoptery,
- morski – statki.
- Spedycja — to sektor związany z przewożeniem towarów. Transport musi zostać prawidłowo zaplanowany, w ten sposób, aby towar dotarł do odbiorcy przede wszystkim bezpiecznie i co najważniejsze w określonym terminie. Osoby zajmujące się spedycją powinny zadbać o obieg dokumentów takich jak umowy, pozwolenia, ubezpieczenia, listy przewozowe, które są również istotnym elementem w całym procesie,
- Logistyka – dotyczy każdego działania, które związane jest z planowaniem i organizacją. Zapewnia także bezpieczne dostarczenie przesyłki w wyznaczone miejsce. Logistycy dbają, aby wszystko przebiegło pomyślnie, zajmują się również obsługą klienta oraz realizowaniem zamówień.
Każdy etap oraz sektor w branży TSL jest bardzo ważny, tak samo jak osoby pracujące na przydzielonych stanowiskach. Wszyscy pracownicy, niezależnie od tego, czy pracują na transporcie, w spedycji, czy logistyce muszą umieć ze sobą współpracować. Branża TSL nieustannie się rozwija, co wymaga od pracowników przyswojenia nowych zasad. Wprowadzane są nowoczesne rozwiązania, których zadaniem jest automatyzacja i optymalizacja.
Branża TSL w Polsce
Branża TSL w Polsce ma wyjątkowy potencjał rozwojowy i oferuje szeroki zakres usług, które w pełni dostosowane są do potrzeb rynkowych. Branża ta w ostatnim czasie rozrosła się w dynamicznym tempie, a to wszystko dzięki dobrej lokalizacji Polski. Mamy dobry dostęp do morza oraz do Europy Wschodniej i Zachodniej, dzięki odpowiednim szlakom komunikacyjnym.
Zaletami TSL w Polsce jest doświadczenie logistyczne oraz kompleksowa obsługa i dobre podejście do klienta. Branża TSL wymaga stałej akceptacji nowych zachowań strategicznych i nie tylko. Obecnie transport jest korzystny ze względu, chociażby na dość duży przebieg operacji logistycznych z różnych części świata.