
Zasady świadczenia przewozów w Wielkiej Brytanii po Brexicie
Zasady świadczenia przewozów w Wielkiej Brytanii po Brexicie
Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wywołało spore zamieszanie. Duże zmiany dotknęły również branżę transportową, wszak ten kierunek był czwartym pod względem wielkości obsługiwanych rynków przez polskie firmy. Teraz jednak trzeba spełnić określone wymagania, po to, żeby w pełni legalnie dostarczać ładunki na Wyspy. Zobacz, jakie są zasady świadczenia przewozów.
Transport do Anglii po Brexicie
Od stycznia 2021 Wielka Brytania stała się dla Polski państwem trzecim. Związane jest to z Brexitem i przez to nastąpiły zmiany w zasadach wjazdu samochodów na wyspy. Przede wszystkim na granice wróciły kontrole, w związku z czym, czas oczekiwania na wjazd zdecydowanie się wydłużył. Transport po Brexicie wymaga więc sporo cierpliwości i przede wszystkim przygotowania odpowiednich dokumentów. Tylko w ten sposób można zaoszczędzić sporo nerwów i zrealizować ładunek w Wielkiej Brytanii.
Transport do Wielkiej Brytanii – co się zmieniło?
Zasady zmieniły się na początku 2021 roku. Jednak na mocy ustaleń zawartych w umowie o handlu i współpracy, przedsiębiorcy zachowali prawo do realizowania przewozów na terenie tego kraju. Nadal głównym dokumentem, który uprawnia do transportu na terenie Zjednoczonego Królestwa jest licencja wspólnotowa. Dodatkowo kierowca musi udokumentować to, że jeździ zawodowo. Może to zrobić poprzez pokazanie kodu 95 na prawie jazdy lub poprzez pokazanie odpowiedniego wpisu w karcie kwalifikacji kierowcy.
Transport towarów do Wielkiej Brytanii jest możliwy na podstawie tych dokumentów. Jeśli przewoźnik je posiada, to może bez ograniczeń wykonywać przewozy dwustronne, czyli dostarczyć z Polski ładunek na Wyspy i z powrotem. Ponadto możliwe jest wykonywanie tras tranzytowych, np. do Irlandii oraz ładunków cross-trade, czyli z innego kraju unijnego do Anglii.
Transport towarów do Wielkiej Brytanii po 1 stycznia 2022
Po roku funkcjonowania wyżej wymienionych zasad wprowadzono nowe regulacje. Główną nowością jest obowiązek rejestracji w systemie GVMS. To główna zmiana w porównaniu do zasad, które obowiązywały zaraz po Brexicie. W 2021 roku Brytyjczycy wprowadzili ułatwienia dla przewoźników dostarczających towary do Zjednoczonego Królestwa. Wwiezienie towarów było możliwe na podstawie tzw. deklaracji EX.
Po upływie 12 miesięcy wprowadzono kolejny etap wdrażania nowych przepisów celnych po Brexicie. Chodzi głównie o obowiązkową rejestrację w systemie obsługi ruchu samochodów ciężarowych. Tylko wtedy jest możliwe obsłużenie kierowcy na granicy. Dlatego też konieczna jest rejestracja w systemie GVMS. Przewoźnik musi posiadać wygenerowany odpowiedni numer GMR, który będzie świadczył o tym, że dokonał on pełnego zgłoszenia celnego. Firmy transportowe muszą się również przygotować na kolejne zmiany, ponieważ od 1 lipca obowiązkowe będzie korzystanie z systemu ENS.