Koszty ukryte transportu ładunków drobnicowych
2023-12-06

Zakaz ruchu ciężarówek w Polsce 2023 i 2024. Czy w święta transport drogowy może działać?

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas odpoczynku w domach, ale także dni, w których transport ciężarowy jest bardzo ograniczony. Kierowcy pojazdów powyżej 12 ton muszą przestrzegać restrykcyjnych przepisów określających możliwość i czas jazdy ciężarówek. Jaki jest cel zakazu ruchu dla ciężarówek i kogo obowiązują zakazy?

Cel wprowadzenia zakazu jazdy ciężarówek powyżej 12 ton w Polsce

Zasady działania sektora transportu są ściśle określone przepisami prawnymi. W Rozporządzeniu Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku przewidziane zostały dni i wydarzenia w roku, w których obowiązują ograniczenia w ruchu ciężarowym.

Ograniczenie ruchu samochodów ciężarowych zostało wprowadzone w celu zwiększenia przepustowości dróg w dniach, gdy ilość samochodów osobowych jest wyższa, co można zauważyć szczególnie podczas dni ustawowo wolnych od pracy. Wprowadzony zakaz odciąża transport drogowy – zredukowana ilość TIR’ów skutecznie zmniejsza ilość pojawiających się korków i zwiększa bezpieczeństwo na drogach. W określonych dniach i godzinach na ulice nie mogą wyjeżdżać pojazdy lub zespoły pojazdów, których masa całkowita przekracza 12 ton.

Zakaz ruchu ciężarówek w Polsce – dokładne terminy na rok 2023 i 2024

Zakazy dla ciężarówek i pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton obowiązują w dni określone w rozporządzeniu. Są nimi:

 • Nowy Rok (1 stycznia);
 • Wielkanoc (31 marca 2024);
 • Poniedziałek Wielkanocny (1 kwietnia 2024);
 • Święto Państwowe (1 maja);
 • Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja);
 • Pierwszy dzień Zielonych Świątek (19 maja 2024);
 • Dzień Bożego Ciała (30 maja 2024);
 • Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia);
 • Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada);
 • Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada);
 • Boże Narodzenie (25 grudnia);
 • Drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia).

Warto podkreślić, że zakazy jazdy ciężarówek w Polsce w powyższych dniach obejmują godziny od 8:00 do 22:00, co oznacza, że ruch pojazdów o dopuszczalnej masie powyżej 12 ton możliwy jest od godziny 23:00 do 7:00 rano. Dodatkowo restrykcje obowiązują również w dni poprzedzające wyżej wymienione daty (wykluczając Boże Narodzenie i Nowy Rok) i dotyczą ograniczenia zakazu poruszania się ciężarówek od 18:00 do 22:00.

Których pojazdów ciężarowych nie obowiązuje zakaz ruchu?

W przepisach prawa przewidziano sporo wyłączeń. Zakaz jazdy ciężarówek w Polsce nie obejmuje niektórych pojazdów ze względu na specyfikę wykonywanej pracy lub powagę w zakresie bezpieczeństwa, lub funkcjonowania kraju. Przepisom nie podlegają pojazdy Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej, Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Służby Ochrony Państwa, pogotowia technicznego, jednostek ochrony przeciwpożarowej, jednostek ratownictwa chemicznego oraz jednostek służb ochrony radiologicznej i ochrony przed skażeniami. Poza nimi przez cały rok mogą pracować kierowcy pojazdów biorących udział w akcjach ratowniczych, akcjach humanitarnych, usuwaniu skutków klęsk żywiołowych czy usuwaniu awarii.

Dodatkowo przepisy dotyczące zakazu ruchu w określonych dniach nie obowiązują pojazdów używanych przy budowie dróg, do przewozu żywych zwierząt, do transportu artykułów szybko psujących, takich jak żywność czy leki, a także do przewozu pocztowego, sprzętu transmisyjnego oraz sprzętu obsługi imprez masowych. Poza nimi zakazy jazdy nie dotyczą także pojazdów do przewozu towarów wyładowanych z wagonów na stacji kolejowej, w promieniu 50 km od tej stacji, tych dla potrzeb bezpłatnych badań profilaktycznych, pojazdów i maszyn rolniczych. Pojazdy przewożące opał czy wracające z zagranicy w celu zakończenia przewozu drogowego lub do odbiorcy przewożonego ładunku, mającego siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej także są wyjątkami od zakazu.

Pełna lista wyłączeń znajduje się w § 3 Rozporządzenia Ministra Transportu z dnia 31 lipca 2007 roku w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazie ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach.

Wakacje i weekendy z zakazem jazdy dla ciężarówek w Polsce

Ruch ciężarówek w wakacje również nie jest możliwy w pełnym wymiarze godzin. Wzrost udziału samochodów osobowych w związku z okresem urlopowym daje się we znaki. Długie korki i oczekiwanie na upłynnienie przejazdu może skutecznie zniechęcić i zmęczyć podróżujących. W celu zwiększenia komfortu jazdy w miesiącach wakacyjnych zostały prawnie wprowadzone restrykcje i zakazy ruchu samochodów ciężarowych. Ograniczenia obowiązują od ostatniego piątku roku szkolnego do niedzieli poprzedzającej rozpoczęcie okresu nauki we wrześniu. Zakaz jazdy panuje w wakacyjne weekendy w wyznaczonych godzinach:

 • w piątki od godz. 18:00 do godz. 22:00;
 • w soboty od godz. 8:00 do godz. 14:00;
 • w niedziele od godz. 8:00 do godz. 22:00.

Lokalne przepisy dotyczące zakazu jazdy

Niektóre miasta w Polsce wprowadziły dodatkowe ograniczenia poza rozporządzeniem i zakazem obowiązującym na terenie całego kraju. Restrykcje najczęściej dotyczą możliwości ruchu dla pojazdów i zespołów pojazdów w centrach miast i częstą obejmują również ciężarówki o masie niższej niż 12 ton. Celem wprowadzenia tych przepisów jest zwiększenie płynności jazdy w godzinach największego natężenia ruchu. Dzięki temu kierowcy ciężarówek kierują się na pobliskie drogi alternatywne, szczególnie obwodnice, tym samym zwiększając przepustowość tras miejskich. Najczęściej ograniczenia lokalne zawierające zakazy dla ciężarówek można spotkać w największych miastach Polski.

Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie zakazu dla ciężarówek? Poznaj aktualne stawki

Przestrzegać zasad dotyczących organizacji ruchu w określonych terminach lub godzinach obowiązywania zakazu muszą wszyscy kierowcy pojazdów powyżej 12 ton. Na polskich drogach obowiązuje ograniczenie poruszania się po trasach w szczegółowo wyznaczonych okresach, a za nierespektowanie przepisów grożą kary. Kierowcy jeżdżący wbrew zakazom dla ciężarówek obowiązującym w danych terminach mogą otrzymać mandat w wysokości do 500 zł. Nie tylko oni zostają objęci sankcją. W takim przypadku kara w wysokości 2000 zł może zostać nałożona także na przewoźnika oraz na osobę zarządzającą transportem w firmie. Tej ostatniej grozi mandat w wysokości 1000 zł.
Aktualne zakazy dla ciężarówek obowiązują w określonych prawem terminach w całym kraju, jednak przed wyjazdem należy upewnić się, czy w miejscu docelowym nie istnieją dodatkowe ograniczenia ruchu. Celem ich wprowadzenia jest optymalizacja płynności jazdy oraz zwiększenie komfortu podróży w miesiącach o wysokim natężeniu samochodów osobowych na drogach. Warto przestrzegać zasad dotyczących zakazu ruchu i nie narażać siebie na straty materialne, a innych na niebezpieczeństwo w trasie.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.