Bezpieczne technologie dla kierowców
2023-10-18

Bezpieczne technologie dla kierowców w transporcie międzynarodowym

Każdego roku, poprzez szereg statystyk, można zaobserwować wzrost poziomu bezpieczeństwa na drogach krajowych i międzynarodowych. Spowodowane jest to głównie poprawą stanu dróg oraz znacznie bardziej przemyślaną organizacją ruchu. Sporą cegiełkę dołożyła w tej kwestii również najnowsza technologia stosowana w pojazdach. W ostatnich latach jej rozwój stał się priorytetem dla większości przewoźników realizujących transporty międzynarodowe.

Przeciwdziałanie wypadkom poprzez zwiększenie kontroli czasu pracy kierowców oraz wprowadzenie systemów wspomagających ich w obowiązkach – to działania służące bezpieczeństwu personelu, bez którego żaden przewóz nigdy nie doszedłby do skutku.

Obowiązek wyposażenia w nowoczesne tachografy

Zgodnie z ustawą o Pakiecie Mobilności, uchwaloną przez Komisję Europejską – każde przedsiębiorstwo powiązane z sektorem TSL ma obowiązek wymiany tachografów na nowe do sierpnia 2025 roku. Urządzenia te wyposażono w zaawansowane lokalizatory GNSS, umożliwiające odczyt wszystkich danych przewozu bez konieczności zatrzymywania pojazdu.

Oprócz zwiększenia skuteczności działań kontrolnych, tachografy służą przede wszystkim ułatwieniu i bezpieczeństwu pracy kierowców. Kluczowe w tej kwestii są funkcje automatycznej rejestracji przekroczenia granic oraz weryfikacja czasu pracy i odpoczynku osób znajdujących się za kierownicą zespołu pojazdów. Zmęczenie kierowców jest najczęstszą przyczyną kolizji i wypadków drogowych. Kontrola pracy w tym zakresie ma zapobiec ewentualnym manipulacjom i zagwarantować zgodny z wymogami czas przerwy pracowników.

Szerzej temat funkcjonalności tachografów 2.0 omawialiśmy w innym z naszych wpisów, znajdującym się pod tym linkiem: https://enviogroup.com/oplaty-drogowe-pobierane-wprost-z-tachografu-niebawem-stana-sie-rzeczywistoscia/

Technologie dla kierowców transport międzynarodowy

Bezpieczeństwo kierowców w czasie postoju

Kierowca w dużej mierze ponosi odpowiedzialność za cały przewożony w naczepie ładunek. Istnieją jednak sytuacje, w których nie ma on możliwości bezpośredniej reakcji. Podczas zagrożenia na postoju, ciężko jest ocenić stopień ryzyka związanego z liczbą napastników bądź ich uzbrojeniem. Jedynym wyjściem z opresji mogą okazać się technologie alarmowe. Każdy samochód ciężarowy lub ciągnik siodłowy z naczepą powinny mieć na wyposażeniu blokadę antywłamaniową. Pomimo, iż nie jest to system gwarantujący stuprocentowe bezpieczeństwo, to pozwala zaoszczędzić trochę czasu przed pojawieniem się na miejscu policji.

Każdy przewoźnik powinien mieć na uwadze montaż odpowiednich czujników we wszystkich pojazdach z floty. Przeważnie znajdują się one w okolicach drzwi przestrzeni załadunkowej oraz przy wejściu do kabiny kierowcy. Wykrycie zagrożenia przez sensor nie zawsze musi skutkować natychmiastowym włączeniem alarmu. Nowoczesne urządzenia, jeszcze zanim uruchomią sygnał dźwiękowy – poinformują o zdarzeniu odpowiednie organy oraz wyślą wiadomość z informacją o próbie kradzieży do osób upoważnionych w danej firmie przewozowej. To tzw. rozwiązania telematyczne, zdolne reagować jeszcze przed zorientowaniem się złodzieja o wykryciu jego próby włamania.

Systemy DFD w transporcie międzynarodowym

Technologia DFD (Drowsiness and Fatige Detection) ma na celu przeciwdziałanie wypadkom związanym ze złym stanem psychofizycznym osób znajdujących się za kierownicą samochodów. Na przełomie ostatnich lat powstało co najmniej kilkaset projektów z tego zakresu. Niektóre z nich znajdują się już na wyposażeniu najnowszych modeli samochodów, a jeszcze inne są stale dopracowywane i poddawane testom. Do najpopularniejszych urządzeń DFD stosowanych we flocie pojazdów transportowych zalicza się:

  • Detektory pasa ruchu
  • Detektory zachowania kierowcy (nieuporządkowane ruchy głową, zmiany wyrazu twarzy)
  • Detektory stanu oczu
  • Analizatory pulsu

Na ten moment, tematem bezpieczeństwa kierowców pojazdów transportowych zajmuje się wiele instytucji rządowych, firm prywatnych oraz uniwersytetów. Prace w tym zakresie podejmowane są najczęściej w Stanach Zjednoczonych i Japonii, choć spore zaangażowanie da się dostrzec również w niektórych krajach europejskich.

 

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.