Opłaty drogowe pobierane wprost z tachografu? Niebawem staną się rzeczywistością
Nowoczesny tachograf będzie posiadał szereg funkcji związanych z egzekwowaniem czasu jazdy oraz delegowaniem kierowców. Coraz bardziej nasilają się jednak głosy, jakoby miała nastąpić rewolucja dotycząca poborów opłat na trasie. To właśnie tachografy drugiej generacji mają zastąpić urządzenia pokładowe OBU, a sam projekt jest już rzekomo na etapie testów.
Kto zapoczątkował pracę nad nowym systemem poboru opłat?
Projekt innowacyjnej technologii pobierania opłat z tachografu jest owocem współpracy firm Axxès i Continental. Ma on zapobiegać konieczności wykorzystywania osobnych urządzeń pokładowych OBU do ponoszenia kosztów za przejazd po płatnych drogach szybkiego ruchu. Schemat działania ma bazować na wykorzystywaniu danych z tachografu drugiej generacji oraz technologii chmury obliczeniowej.
Budową wszystkich urządzeń zajmuje się firma Continental, natomiast na barkach Axxès spoczywa odpowiedzialność dotycząca przesyłania danych na chmurę i polepszenia jakości obsługi klienta. Łącznikiem między tachografem, a platformą wirtualną jest w tym przypadku VDO Link, mocowany do panelu przedniego tachografu.
Tachografy 2.0 – jedno urządzenie, wszystkie funkcje
Przepisy zawarte w ustawie Pakietu Mobilności uchwalonej przez Komisję Europejską, nakazują wszystkim firmom z sektora TSL wymianę tachografów na nowe do sierpnia 2025 roku. Jest zatem oczywiste, że większość menadżerów floty zdecyduje się odejść od OBU (z ang. On-Board Unit), a zainwestować w tachograf z wbudowanym systemem poboru opłat za przejazdy.
Urządzenie ma być wyposażone dodatkowo w odbiornik nawigacji satelitarnej oraz modem DSRC (z ang. Dedicated Short Range Communication), pełniący głównie funkcję kontrolną. Każdy tachograf będzie sygnowany indywidualnym kluczem służącym do identyfikacji, dzięki czemu przesyłanie danych na chmurę stanie się w pełni zautoryzowane.
Celem wprowadzenia tachografów drugiej generacji jest głównie ułatwienie pracy kierowcom i automatyczne wysyłanie raportów dotyczących przekroczenia przez nich granicy. Choć funkcja pobierania opłat za przejazd z tych urządzeń nie jest żadnym z wymogów stawianych przez KE, to zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w taki tachograf w momencie, gdy będzie on już dostępny na rynku.
Plug-and-Play dla poprawy efektywności
Wszystkie moduły VDO dołączane do tachografów, będą opierały się na technologii Plug-and-Play. Oznacza to, że ich montaż i instalacja nie wymaga wizyty w warsztacie, a jedyną czynnością potrzebną do wykonania jest rejestracja. Łączenie tachografu z chmurą będzie odbywać się zaraz po włączeniu sprzętu. To sprawia, że zarówno menadżerowie flot, jak i kierowcy, będą mieli bieżący dostęp do wszystkich informacji związanych z pojazdem.
Rewolucja na rynku transportowym
Przedstawiciele firmy Continental zapewniają, że wprowadzenie technologii opłat pobieranych bezpośrednio z tachografu, w pełni zrewolucjonizuje branżę TSL. Nie jest jeszcze znana data premiery takich urządzeń, jednak przez wzgląd na wchodzące obecnie w życie przepisy dla państw członkowskich UE, może ona nastąpić szybciej niż ktokolwiek by przypuszczał.
Rozwiązanie nowoczesnego tachografu ma zagwarantować spójny interfejs, dzięki któremu każdy użytkownik będzie w stanie dostać się do potrzebnej w danym momencie informacji. Z zapowiedzi wynika, iż montaż takich urządzeń ma usprawnić logistykę, zmniejszyć koszty oraz zagwarantować wysoki stopień bezpieczeństwa.