2023-04-24

Jak obniżyć koszty transportu w przedsiębiorstwie?

Wbrew powszechnie panującej opinii, prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie polega wyłącznie na nieustannym generowaniu zysków i szybkim wzbogacaniu się. Istnieje również druga strona medalu, o której mówi się znacznie rzadziej – wydatki. Zadaniem każdego przedsiębiorcy jest bieżące kontrolowanie wydatków i szukanie furtek, pozwalających na redukcję kosztów niezbędnych do prowadzenia firmy.

Sam proces transportu produkowanych towarów bywa bardzo skomplikowany i może generować ogromne koszty. Dlatego też, większość właścicieli firm stara się je optymalizować właśnie w tym sektorze. Poprzez przemyślaną redukcję wydatków na transport, można w znaczny sposób zwiększyć zyski generowane przez firmę. Ważna jest natomiast odpowiednia strategia i współpraca z zaufanym przewoźnikiem.

Outsourcing usług transportowych – korzystna decyzja dla firm

Organizacja sprawnie funkcjonującego łańcucha dostaw jest procesem niezwykle skomplikowanym i wymagającym masy wysiłku wśród wyspecjalizowanych w tej dziedzinie osób. Wiele firm produkcyjnych korzysta z rozwiązania samodzielnej organizacji transportu produkowanych przez siebie towarów. Bardzo często kończy się to fiaskiem, powstałym na skutek braku możliwości skupienia całej swojej uwagi na realizacji zadań związanych z procesem produkcji. Dodatkowo, koszty prowadzenia własnego sektora transportowego również są niebotyczne, co jedynie obciąża całkowity budżet firmy i w konsekwencji prowadzi do obniżenia jakości wyborów.

Doskonałą alternatywą dla takiego rozwiązania jest outsourcing usług transportowych. Sam termin zbudowany jest z trzech angielskich wyrazów outside-resource-using, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „korzystanie ze źródeł zewnętrznych”. Cały proces polega na przekazaniu zewnętrznym przewoźnikom obowiązku organizacji i wykonywania procesów transportowo-logistycznych.

Podstawowym źródłem oszczędności okaże się w tym przypadku przewóz określonych dóbr materialnych, realizowany bez konieczności posiadania własnej floty pojazdów czy wykwalifikowanej kadry kierowców, spedytorów i logistyków. Dodatkowo, ilość zleceń dla różnych kontrahentów powoduje, że w odróżnieniu od wewnętrznej organizacji transportu przez firmę – zespół pojazdów nigdy nie wraca na pusto. To kolejny z powodów, dla których outsourcing okaże się niezbędny w kontekście optymalizacji kosztów transportu.

Zalety współpracy ze spedytorem

Własny tabor samochodów ciężarowych to spora inwestycja, sprawdzająca się jedynie w przypadku ogromnych korporacji. Ich zakup wiąże się od razu z koniecznością zatrudniania całego działu planowania transportu oraz kierowców. Wcześniej wspomnieliśmy o tym, jak ogromne koszty może generować taka inwestycja. Nie inaczej może być w przypadku sporadycznego korzystania z usług wielu różnych przewoźników.

Doskonałym sposobem na optymalizację kosztów transportu jest współpraca ze spedytorem. Wielu przedsiębiorców myli niejednokrotnie pojęcia, a samą spedycję uważa za przewóz z miejsca załadunku do miejsca docelowego. Nie do końca jednak tak jest. Spedycja to dziedzina obejmująca szereg działań począwszy od przyjmowania zleceń, aż po organizację środków transportu i dokładny nadzór nad ich przebiegiem. Specjalista z tego zakresu musi posiadać wiedzę odnośnie prawa drogowego, panującego na terenie naszego kraju oraz pozostałych krajów Europy.

Dzięki współpracy z jednym spedytorem, można zyskać gwarancję oszczędności czasu i kosztów. Większą część kapitału firmy przeznacza się wtedy na realizację celów produkcyjnych, a czas poświęcony studiowaniu prawa drogowego i obowiązujących w danym kraju przepisów dotyczących transportu, może być wykorzystany w zupełnie inny sposób. Dodatkowo, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów, spedytorzy potrafią działać szybko i zdecydowanie.

Optymalizacja kosztów przy wewnętrznej realizacji transportu

Wielu przedsiębiorców posiada już swoją flotę pojazdów ciężarowych oraz sztab ludzi, których nie ma zamiaru zwalniać. Firma prosperuje dobrze, jednak wysokie koszty przewozu ładunków uniemożliwiają jej rozwój. Niemniej, nawet w takim przypadku uda się zoptymalizować nieco wydatki na ten proces. Zdecydowanie najważniejszym krokiem jest optymalizacja zużycia paliwa. Na cenę samego surowca nikt z nas nie ma oczywiście wpływu, jednak odpowiednio ekonomiczną jazdą można pokusić się o niższe zużycie. To po części wiąże się z prawidłową eksploatacją, jaką jest zadbanie o regularną wymianę oleju i filtrów, a nawet zapewnienie prawidłowego ciśnienia w oponach.

Drugim czynnikiem odpowiedzialnym za nadmierne koszty może być generowanie pustych przebiegów. To właśnie na ich ograniczeniu firmy transportowe optymalizują wydatki, a to poprzez przemyślaną organizację trasy, uwzględniającą również powroty. W zakresie swojej firmy można skorzystać z rozwiązania giełd transportowych, mających na celu szukanie zleceń odbywanych po trasach przewozu.

Na samym końcu należy wspomnieć, iż niższe płace dla pracowników w żaden sposób nie wpłyną na oszczędności firmy. W dłuższej perspektywie czasu mogą przyczynić się jedynie do powstania strat spowodowanych brakiem w personelu oraz koniecznością ponoszenia kosztów wdrożeń i szkoleń.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.