Ekonomia transportu gabarytowego
2023-10-04

Koszty i ekonomia transportu gabarytowego – główne czynniki wpływające na cenę przewozu

Ładunki drobnicowe w transporcie drogowym przewożone są zazwyczaj na paletach bądź w kontenerach. Zdarzają się jednak sytuacje, w których waga, kształt bądź rozmiar towaru uniemożliwiają jego tradycyjne przetransportowanie z miejsca odbioru do miejsca docelowego. Jedynym wyjściem okaże się w tym przypadku organizacja transportu ponadgabarytowego. Z dostępności tej opcji korzysta wiele branż współczesnego przemysłu, których rozwój w alternatywnym przypadku stanąłby pod wielkim znakiem zapytania.

W Polsce istnieje ogromne zapotrzebowanie na usługi związane z transportem nienormatywnym. Stale rozwijająca się gospodarka oraz chęć przyspieszenia niektórych prac, skłania przedsiębiorców do nawiązania współpracy z wyspecjalizowanymi i doświadczonymi przewoźnikami. Sam transport gabarytowy uregulowany jest w naszym kraju przepisami prawa, określającymi zasady doboru tras takich przewozów oraz niezbędne wymagania techniczne.

Kiedy mowa o transporcie ponadgabarytowym?

Z transportem gabarytowym mamy do czynienia wtedy, gdy wymiar bądź ciężar ładunku wraz z pojazdem przekracza dopuszczalne normy, będące ściśle uwzględnionymi w obecnie panujących przepisach ruchu drogowego. Zgodnie z postulatami tego prawa, pojazd przystosowany do poruszania się po drogach publicznych nie może przekraczać całkowitej długości 16.5 metra, szerokości 2.5 metra oraz wysokości 4 metrów. Dodatkowo, zespół pojazdów wraz z towarem, przy uwzględnieniu masy paliwa i kierowcy, nie powinien ważyć więcej niż 42 tony. Istotny jest także dopuszczalny nacisk osi pojazdu na nawierzchnię, który w zależności od specyfiki drogi, może posiadać różne wartości.

Koszty transportu gabarytowego

Koszty przewozu ładunków ponadnormatywnych w Polsce

Koszt przewozu ładunków wielogabarytowych jest z prostych przyczyn wyższy od tego, liczonego przy pozostałych formach transportu towarów. Proces ten wymaga użycia specjalistycznych sprzętów, uzyskania niezbędnych zezwoleń oraz zaangażowania znacznie większej liczby osób odpowiedzialnych za pomyślne jego przeprowadzenie.

Na całkowity koszt operacyjny transportu ponadnormatywnego składa się szereg czynników, dotyczących wagi i rozmiaru ładunku, a także charakteru pokonywanej trasy. Stawka ogólna zależna jest również od cen surowców, na które przewoźnicy nie mają żadnego wpływu. Niejednokrotnie, sporo kosztuje też uzyskanie odpowiednich zezwoleń bądź w niektórych przypadkach konieczność przeprowadzania zmian w infrastrukturze drogowej.

Chcąc zorganizować przewóz ponadnormatywny, warto skorzystać z usług specjalistów z branży TSL. Znajomość prawa w tym zakresie pomaga redukować koszty na wielu płaszczyznach, a doświadczenie z pewnością pozwoli im zrealizować to zlecenie w krótkim czasie.

Przepisy dotyczące organizacji transportów ponadgabarytowych

Transport gabarytowy został w naszym kraju prawnie ujęty w Ustawie „Prawo o Ruchu Drogowym”, wchodzącej w życie z dniem 1 stycznia 1998 roku. Według tego aktu prawnego, każdy pojazd przekraczający dopuszczalne wymiary i wagę, jest zobowiązany posiadać specjalne zezwolenia, które upoważniłyby go do przewozu ładunku na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo, zamiar przeprowadzenia takiego transportu należy zgłosić odpowiednim organom administracji drogowej oraz posiadać specjalnie na tę okazję wykupione ubezpieczenie OC.

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, znajdują się jeszcze informacje odnośnie wymagań technicznych dla wszystkich ciągników siodłowych wraz z ich naczepami, przeznaczonymi do przewozu ładunków ponadnormatywnych. Wymaga się m.in. posiadania specjalnej sygnalizacji ostrzegawczej, opon, hamulców oraz innych, istotnych elementów bezpieczeństwa.

W sytuacji, gdy organizacja przewozu ponadnormatywnego uwzględnia aspekty wymagające dodatkowych zgód i zezwoleń, przewoźnicy powinni postarać się również o:

  • Zgody na zamknięcie drogi
  • Zgody na przewóz materiałów zdolnych wyrządzić szkody mienia, ludzi lub zwierząt
  • Zgody na przewóz towaru przez granicę Państwa

Dostosowanie się do wszystkich tych przepisów jest niezbędne w celu prawidłowego przeprowadzenia transportu ładunków ponadgabarytowych. W odniesieniu do kosztów, brak jakiejkolwiek zgody lub zezwolenia może skutkować nałożeniem kar finansowych przez odpowiednie instytucje, a przy spowodowaniu wypadku – nieść ze sobą znacznie surowsze konsekwencje.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.