Logistyka zrównoważona ze środowiskiem
2023-06-05

Logistyka zrównoważona ze środowiskiem

Logistyka jest dziś niezbędną składową rozwoju każdego przedsiębiorstwa, świadczącą o stopniu jego konkurencyjności i niejako przyczyniającą się do poziomu sprzedaży towarów. To branża, której celem jest zapewnienie sprawnej i bezproblemowej dostawy do odbiorcy w jak najkrótszym czasie. Trzeba natomiast podkreślić, że sektor transportu generuje około ośmiu procent globalnej emisji dwutlenku węgla – związku chemicznego, który przyczynia się do zanieczyszczania powietrza.

Z tego względu, oczekiwania konsumentów co do rozwoju branży poszły w nieco innym kierunku. W parze ze wzrostem wydajności realizacji idzie dziś społeczna odpowiedzialność. Proekologiczne zarządzanie łańcuchem dostaw oraz adaptacja do zmian klimatu stały się więc nieodzownym elementem oferty większości firm. Klienci coraz częściej korzystają z usług przedsiębiorstw podejmujących odpowiednie kroki na rzecz ochrony środowiska, a właściciele firm z tego sektora, widząc rzeczywistą skalę problemu, dokładają wszelkich starań w tym kierunku.

Zrównoważona Logistyka – założenia i dobre praktyki

Koncepcję zrównoważonej i w pełni sprzyjającej środowisku logistyki, nazywa się niekiedy inaczej Zieloną Logistyką. Nie sama nazwa jest jednak w tym wszystkim najważniejsza. Celem zrównoważonego rozwoju w transporcie jest nieustanne dążenie do postępu w jego zakresie, przy jednoczesnym zachowaniu wszystkich zasad ochrony środowiska. Mowa tu przede wszystkim o częściowym lub całkowitym wyeliminowaniu wyczerpywania zasobów naturalnych, czego skutkiem okaże się ograniczenie emisji CO2. Nowoczesna technologia jest zdolna pogodzić wzrost gospodarczy i działania zgodne z założeniami współczesnej ekologii.

Przemyślany przewóz ładunków

Prawidłowo zaplanowany transport niesie ogromne korzyści dla wszystkich stron biorących udział w jego organizacji. Przy towarze niezdolnym do zapełnienia całej przestrzeni załadunkowej, zamiast wysyłania niecałkowicie wypełnionego zespołu pojazdów, logistycy zachęcają klientów do skorzystania z transportu drobnicowego. Polega on na przewozie mniejszych ładunków, trafiających do różnych odbiorców w jednym pojeździe. W ten sposób ograniczana jest ilość wykorzystanego sprzętu, a tym samym konsument ponosi znacznie niższe koszty niż podczas przewozu indywidualnego.

Optymalizacja tras przewozu

Obecnie, dzięki dostępowi do najnowszej technologii wyznaczania tras, możliwy jest wybór stosunkowo najkrótszej drogi przewozu, biorącej pod uwagę zarówno stopień zatłoczenia, jak i zdolność do poruszania się po niej pojazdów przekraczających dopuszczalną masę całkowitą 3,5 tony. To samo tyczy się doboru odpowiedniego samochodu ciężarowego z floty względem ilości ładunku – dzięki szerokiej ich dostępności specjaliści są w stanie redukować ilość pustych przebiegów na trasie.

Recykling i minimalizacja odpadów

Niezwykle ważne pod tym kątem są również działania podejmowane w biurach logistycznych i na magazynie. Segregacja śmieci i poddawanie ich recyklingowi w dużym stopniu wpływa na walory ekologiczne każdej działalności – nie tylko tej z branży TSL. Dodatkowo, cyfryzacja poszczególnych procesów związanych z organizacją transportu przekłada się na ograniczenie zużycia papieru, którego zatrważające ilości były jeszcze do niedawna przeznaczane na fizyczną dokumentację.

Redukcja kosztów paliwa

Wszystkie powyższe czynności mają ogromny wpływ na redukcję zużycia paliwa w sektorze transportu. To z kolei przekłada się na ograniczenie emisji dwutlenku węgla, czego rezultaty można zaobserwować już na wielu statystykach sporządzanych rok po roku. Zawsze jednak może być lepiej, dlatego przedsiębiorcy kładą spory nacisk na poprawność serwisowania, eksploatacji i użytkowania wszystkich samochodów ciężarowych ze swojej floty. Zwracanie uwagi chociażby na takie czynniki jak bieżąca kontrola i wymiana oleju, czy też regularne pilnowanie ciśnienia w oponach, przyczynia się do sporej redukcji zużycia paliwa w odniesieniu do dalszej trasy. Za samo spalanie odpowiadają w dużej mierze kierowcy. To właśnie dla nich coraz częściej organizuje się różnego rodzaju szkolenia z zakresu eco-drivingu. Okazuje się, że pomimo trudno zdobytych uprawnień, wielu prowadzących samochody ciężarowe specjalistów nie zdaje sobie sprawy, jak ogromny wpływ na całkowite spalanie na trasie ma chociażby poprawne startowanie czy hamowanie.

Logistyka a środowisko

Rozwój Zielonej Logistyki – to opłaca się każdemu!

Wprowadzanie nowoczesnych, ekologicznych rozwiązań do branży TSL nie jest czyjąś zachcianką czy wymysłem. To od wszystkich nas zależy, w jakiej kondycji nasza planeta będzie za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Troska o środowisko jest istotnym aspektem przede wszystkim dla ludzi, którzy w przypadku braku działań, każdego dnia byliby zmuszeni oddychać zanieczyszczonym i brudnym powietrzem. Skoro istnieje możliwość ochrony środowiska poprzez redukcję emisyjności samochodów spalinowych, to dlaczego by się do niej nie dostosować? Szczególnie, jeśli w grę wchodzi zarówno oszczędność pieniędzy konsumentów, jak i przedsiębiorców.

Jako firma działająca w branży TSL od wielu lat, doskonale zdajemy sobie sprawę z powagi sytuacji i na bieżąco staramy się wprowadzać do struktur naszego przedsiębiorstwa ekologiczne rozwiązania. Dowodem tego jest nasz projekt EcoEnvio, a szczegóły na jego temat znajdziesz pod linkiem: https://enviogroup.com/ecoenvio/. Uwzględnia on stosowanie tylko i wyłącznie elektronicznego obiegu dokumentów, a także zapewnia naszym pracownikom i klientom szereg akcji związanych z ochroną środowiska. Bycie Eco nie powinno dotyczyć wyłącznie sfery biznesowej, a uświadamianie ludzi o korzyściach wynikających z życia w zgodzie z naturą poprzez specjalne kampanie, znacznie szybciej przyniesie oczekiwane rezultaty.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.