Zawieszenie ruchu towarowego na granicy z Białorusią
2023-06-12

Zawieszenie ruchu towarowego na granicy z Białorusią – co oznacza dla firm spedycyjnych?

W czwartek (1.06.2023) w życie weszło rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotyczące zawieszenia przez Rzeczpospolitą Polską ruchu towarowego na granicy z Białorusią. Obejmuje ono wszystkie pojazdy dostawcze i ciężarowe, będące zarejestrowanymi na terytorium Rosji i Białorusi.

Rozporządzenie podpisane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego, dotyczące zawieszenia ruchu towarowego pojazdów na granicy z Białorusią, pojawiło się w Dzienniku Ustaw już w poniedziałek 29.05.2023. Jego obowiązywanie ma trwać do odwołania i obejmować blokadę ruchu granicznego dla samochodów ciężarowych, ciągników samochodowych, naczep oraz wszystkich zespołów pojazdów zarejestrowanych w Federacji Rosyjskiej lub na Białorusi.

Dzień przed wejściem w życie rozporządzenia, szef MSWiA zdecydował się również objąć sankcjami 365 przedstawicieli białoruskiego reżimu, 20 podmiotów i 16 przedsiębiorców mających powiązania z kapitałem rosyjskim. To odpowiedź na utrzymanie w mocy wyroku skazującego działacza polskiej mniejszości na osiem lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze przez białoruski Sąd Najwyższy.

Wymiana sankcji Polski i Białorusi

Wiadomo, iż obecna sytuacja za wschodnią granicą negatywnie odbija się na całej branży transportowej. Na linii Polska – Białoruś iskrzy już niemalże od pół roku, a sprawa jedynie się zaostrza. Już w lutym rozpoczęła się wymiana sankcji między tymi krajami, na skutek których polskie MSWiA zamknęło przejście w Bobrownikach, a kierowcom z naszego kraju reżim Łukaszenki zabronił korzystać z litewsko-białoruskich oraz łotewsko-białoruskich przejść granicznych. To z kolei przyczyniło się do ograniczenia ruchu na przejściu w Kukurykach. Tym samym białoruscy przewoźnicy, a także firmy transportowe spoza UE, chcąc opuścić Białoruś musiały przemieszczać się przez Łotwę i Litwę. Choć dla Republiki Białorusi zamknięcie granicy w Bobrownikach okazało się sporym ciosem, tak wydarzenie to nie było przyjemne również dla polskich przedsiębiorstw działających w branży transportowej.

Zwieszenie ruchu na granicy z Białorusią

Jak rozporządzenie wpłynie na sytuację firm spedycyjnych?

Ograniczenia transportu związane z przejściem w Kukurykach, również miały na celu blokadę przejazdu samochodów ciężarowych zarejestrowanych na Białorusi bądź w Federacji Rosyjskiej. Niemniej jednak dostrzegalna była tam pewna luka, którą wielu białoruskich przewoźników zaczęło śmiało wykorzystywać. Mowa mianowicie o przewozie zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji naczep, przy użyciu ciągników dysponujących chociażby polską rejestracją. Rozporządzenie opublikowane w pierwszy dzień czerwca trwale zablokuje już jakikolwiek ruch towarowy między tymi państwami, dzięki czemu wszystkie nieścisłości wynikające z wcześniejszych sankcji zostaną wyeliminowane.

Firmy spedycyjne będą musiały teraz w jakiś sposób dopasować się do obecnie panującej sytuacji geopolitycznej. Dla większości takich przedsiębiorstw konieczne będzie znalezienie nowych przewoźników z pozwoleniami TIR, którzy zdecydują się realizować poszczególne zlecenia na kierunkach azjatyckich. Dla Rosji i Białorusi nowe rozporządzenie MSWiA oznacza już objęcie sankcjami wszystkich rodzajów przewożonych ładunków, co stanowi jasny sygnał do zaprzestania ich działań wojennych na terenie Ukrainy.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.