Logistyka i transport w sektorze spożywczym
2023-06-21

Logistyka i transport w sektorze spożywczym

Transport artykułów spożywczych jest jedną z najbardziej wymagających usług w branży TSL. Jednocześnie należy do grupy najczęściej występujących przewozów wykonywanych na drogach, a to za sprawą krótkich terminów realizacji i możliwości dostosowania łańcucha dostaw do nawet najtrudniej dostępnych zakątków danego regionu.

Konieczność spełnienia niezbędnych wymagań, regulacji i przepisów w zakresie organizacji transportu spożywczego jest w pełni uzasadniona. Produkty spożywcze wymagają odpowiedniego składowania, zabezpieczenia i utrzymywania w możliwie najlepszej dla nich temperaturze. Tylko w ten sposób będą one zdatne do spożycia zgodnie z upływem terminu ważności, a także nie będzie szkodziła im żadna utrata wartości odżywczych i walorów smakowych.

Przebieg transportu, a świeżość produktów

Żywność to niezwykle wrażliwy rodzaj ładunku, wymagający indywidualnych warunków przewozu oraz ściśle ograniczony terminem ważności. W zależności od charakterystyki samego towaru, a także sposobu jego pakowania i przechowywania, czas zdatności do spożycia może być krótszy bądź dłuższy. Nie zmienia to jednak faktu, że firmy transportowe dążą do jak najsprawniejszego dotarcia towaru do miejsca docelowego, nie zważając przy tym na stosunkowo dużą odległość terminu, o ile taka się pojawi.

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak poważne konsekwencje może wyrządzić nieprawidłowe obchodzenie się z żywnością. Długi czas przewozu w niesprzyjających dla danego towaru warunkach, to najzwyczajniej narażenie zdrowia i życia wielu konsumentów. Partia takiego ładunku nie nadaje się już do spożycia, a to związane jest z ogromnymi stratami, którymi rzecz jasna obciążony zostaje przewoźnik.

Dlatego też, na terminowości dostaw zależy każdej ze stron. Realizacja transportu produktów spożywczych obejmuje nie tylko poprawny dobór floty, ale również zoptymalizowanie trasy przewozu pod kątem towaru. Z tego też powodu warto nawiązać współpracę z firmą wykonującą kompleksowe usługi z branży TSL.

Flota pojazdów do transportu żywności w określonych warunkach

Utrzymanie stałej, niskiej temperatury wewnątrz naczepy nie jest łatwe – szczególnie, gdy warunki atmosferyczne nie szczędzą upałów. Nikt nie może sobie pozwolić na przestoje spowodowane sezonem letnim, gdyż wiązałoby się to z trwałym brakiem towaru w sklepach. Sam ładunek również nie będzie w stanie utrzymać swoich właściwości przy zbyt wysokim poziomie wilgoci oraz przekraczającej dopuszczalne normy temperaturze.

Do przewozu ładunków związanych z sektorem spożywczym korzysta się z pojazdów specjalistycznych. Mowa tu o naczepach, które będą w stanie zapewnić warunki izotermiczne, ale także poprzez obecność agregatów spełnią rolę chłodni lub lodowni. Ich stosowanie jest oczywiście uregulowane prawnie, a każdy produkt posiada swoje indywidualne granice temperaturowe, w których to może być transportowany. Nad monitorowaniem i bieżącym rejestrowaniem parametrów czuwają termografy – to one są w stanie sporządzać raporty dotyczące poprawności pracy agregatów. O ukazanie takiego dokumentu może kierowcę podczas zatrzymania poprosić chociażby Inspekcja Transportu Drogowego.

Logistyka i transport sektor spożywczy

Sam agregat jest w stanie schłodzić kubaturę naczepy do zadanej temperatury. Jest to jednak kosztowne, a jak wiadomo ciepło przedostaje się w głąb również z otoczenia. Dlatego też, specjalne naczepy do przewozu żywności muszą być zaopatrzone w szczelną izolację, która zapewni warunki całkowitej izotermy.

Dzięki tak szerokiemu wyposażeniu firm transportowych, wewnątrz pojazdu zawsze panuje temperatura kontrolowana. Co więcej, większość naczep typu chłodnia posiada przestrzeń dzieloną, gdzie możliwe jest ustawienie różnej temperatury wymaganej przez poszczególne produkty spożywcze.

Wymiana palet oraz palety zwrotne

Większość produktów spożywczych przyjeżdża do końcowych odbiorców na paletach o ujednoliconym rozmiarze. Jest to niezwykle praktyczne rozwiązanie pozwalające na zabranie dużej partii towaru przy jednocześnie małym zajęciu przestrzeni załadunkowej. Dzięki paletyzacji możliwa jest również organizacja transportu pełnej naczepy, odpowiadającej za dostarczenie asortymentu do kilku miejsc odbioru.

Współpraca między przewoźnikiem a kontrahentem często opiera się na wymianie palet podczas dostawy towaru. Klient przy wyładunku otrzymuje towar na palecie, który śmiało można przemieścić do magazynu przy użyciu wózka. W zamian za to, przewoźnik powinien otrzymać taką samą liczbę palet pustych, które przywiózł wraz z towarem poprzednim razem. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić wiele czasu kierowcy, który chcąc odzyskać te same palety musiałby czekać na rozładunek towaru przez klienta. Jak zostało jednak wcześniej wspomniane, dłuższy czas przewozu gra na niekorzyść przewoźników i może przyczynić się do zepsucia produktów spożywczych znajdujących się w naczepie.

Do grona palet zwrotnych należą wyłącznie drewniane nośniki o ustandaryzowanych rozmiarach. Oznacza się je symbolami EUR bądź EPAL (European Pallet Association). Posiadają wymiary 120 cm x 80 cm i dysponują dopuszczalną ładownością 1,5 tony. Każda paleta dysponuje klasą oznaczającą jej zdolność do użytku. Warto dodać, iż za naprawę takiej palety mogą brać się jedynie firmy dysponujące licencją EPAL.

Warunki i rozporządzenia dotyczące transportu produktów spożywczych

W naszym kraju o warunkach transportu żywności stanowi Konwencja ATP podpisana w 1984 roku. Składa się na nią szereg wytycznych i wymogów dotyczących temperatur przewozu, klasyfikacji pojazdów oraz aspektów higienicznych i sanitarnych, panujących w naczepie. Specjaliści odpowiedzialni za realizację transportu muszą więc dostosowywać się do wszystkich zapisów w rozporządzeniu, a także dobierać do transportu wyłącznie produkty, dla których temperatura podczas przewozu jest zbliżona. Oprócz Ustawy ATP, ważny głos w sprawie przewozu artykułów spożywczych ma ich producent. Dotyczy to głównie towarów pakowanych, gdzie właśnie zalecenia firmy wykonującej produkt stawia się na pierwszym miejscu.

Niektóre produkty mogą podczas transportu niekorzystnie na siebie wpływać. Prostym tego przykładem są jabłka i banany, które z reguły warto ustawiać na przeciwległych krańcach naczepy. Każda naczepa przystosowana do przewozu żywności musi być regularnie czyszczona. Sterylność zapobiega wnikaniu na świeży towar odpychających zapachów, a narzędzia do dezynfekcji powinny stać się stałym wyposażeniem każdego zespołu pojazdów.

Szukając przewoźników zdolnych do przeprowadzenia transportu produktów spożywczych, warto wybierać wyłącznie sprawdzone firmy z branży TSL. Realizacja takiej usługi nie jest niczym prostym i wymaga wcześniejszego ustalenia trasy oraz sporządzenia rozbudowanego planu. Grunt to zaufać specjalistom w tej dziedzinie i cieszyć się ze świeżych produktów w miejscu docelowym.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.