Kryzys w branż transportowej
2023-06-02

Czy grozi nam kryzys w branży transportowej?

Transport, spedycja i logistyka mają obecnie kluczowe znaczenie w kontekście krajowej gospodarki. Odpowiadają za blisko 6 procent polskiego PKB, a ilość pracujących w tych branżach osób zmierza w kierunku miliona. Ostatnie lata, z punktu widzenia sytuacji geopolitycznej nie były dla tego sektora zbyt korzystne. Choć czasy pandemii, pomimo złych prognoz okazały się dla transportu towarów stosunkowo nieszkodliwe, to sytuacja stała się znacznie bardziej skomplikowana tuż po wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą.

Od tego czasu minął już ponad rok, a wstępne szacunki dla całej branży TSL wciąż nie są zbyt optymistyczne, ale też nie druzgocące. Mimo to, większość przedstawicieli firm z sektora transportu uważa, że ostatnie miesiące można śmiało uznać za kryzysowe, do czego oprócz wydarzeń na świecie, przyczyniło się jeszcze kilka czynników zewnętrznych.

Zmiany zaistniałe na skutek Pakietu Mobilności – czy przyniosły problemy?

W połowie 2020 roku Pakiet Mobilności został uchwalony przez Parlament Europejski, zgodnie z czym miał objąć wszystkich członków UE. Jego pierwotnym założeniem było nadanie równych praw wszystkim firmom transportowym tak, by na terenie całej Wspólnoty mogły uczciwie ze sobą konkurować. Dodatkowo, chodziło również o poprawę warunków pracy i płac kierowców samochodów ciężarowych. Program został podzielony na kilka etapów, z których niemalże każdego roku na przedsiębiorców z tego sektora czekają nowe zmiany.

Na temat zmian i przepisów uwzględnionych w Pakiecie Mobilności, szerzej rozpisywaliśmy się pod tym linkiem: https://enviogroup.com/pakiet-mobilnosci-czym-jest-i-jak-oddzialuje-na-nasza-branze/

Nie wszystkim przedsiębiorcom założenia wprowadzone przez Parlament Europejski przypadły jednak do gustu. Spory procent z nich uważa, że to właśnie ten program mocno przyczynił się do powstania kryzysu w branży transportowej. Przeprowadzone zmiany dotyczące kabotaży, częstszego zjeżdżania kierowców do bazy w kraju, czy też likwidacja diet na rzecz zwiększonej płacy minimalnej – to czynniki znacząco spowalniające realizację usług, szczególnie dla firm dysponujących mniejszą flotą pojazdów.

Wzrost cen paliw nie polepsza sytuacji

Zwiększone ceny paliw na stacjach benzynowych z pewnością nie poprawiają sytuacji branży transportowej. Dodatkowe koszty wliczane w ropę mogą być sporym obciążeniem każdej firmy zajmującej się przewozem ładunków. Niebezpośrednio, choć w pewnym stopniu może przełożyć się to również na ilość klientów. Wzrost cen paliw automatycznie podnosi koszt usługi, z której po przekroczeniu pewnej bariery może zrezygnować część kontrahentów.

Branża transportowa kryzys

Sytuacja na Wschodzie dodatkowym utrudnieniem

Z powodów oczywistych, sektor transportu musiał zamknąć się na rynek wschodni i całą swoją uwagę skupić wyłącznie na Zachodzie. Wielu przedsiębiorców, ze względu na sankcje obejmujące państwa rosyjskie i białoruskie, skierowało swoją działalność na znacznie bezpieczniejszy rynek UE, co nie wymaga podejmowania żadnego ryzyka. W perspektywie lat istnieje co prawda szansa nawiązania ścisłej współpracy transportowej z Ukrainą, jednak na ten moment nieprzewidywalność w tym regionie również nie zachęca przedstawicieli branży TSL do wzmożonego angażowania się w przewóz ładunków do tego regionu.

Niedobór kierowców – ogromne wyzwanie dla branży TSL

Ilość kierowców zawodowych na polskim rynku transportowym jest zatrważająco mała. Ponad połowa przedsiębiorstw związanych z przewozem ładunków narzeka na brak personelu, a nie zanosi się na szybką poprawę sytuacji. Jeszcze do niedawna, spory procent kierowców w polskich firmach obejmował obywateli Ukrainy. Osoby te zmuszone sytuacją w swoim kraju, musiały jak najszybciej wracać, by bronić jego granic.

Problem z liczbą kierowców był jednak dostrzegalny jeszcze przed rozpoczęciem wojny za wschodnią granicą. Brak osób do pracy w tym zakresie jest spowodowany przede wszystkim niskim zainteresowaniem u młodszego pokolenia. Firmy transportowe robią więc wszystko, aby utrzymywać przy sobie stały personel. Mowa tu o zapewnieniu stałej opieki zdrowotnej, zwiększeniu pensji oraz premiach – to z kolei ciągnie za sobą dodatkowe koszty dla przedsiębiorstwa.

Prognoza na przyszłość

Bardzo prawdopodobnym scenariuszem, jaki może spotkać sektor transportu w naszym kraju, jest zmniejszenie liczby mikroprzedsiębiorstw. To one na skutek pojawiania się nowych przepisów oraz „podbierania” kierowców kuszonych większymi stawkami przez bardziej rozwinięte firmy, mogą na stałe zniknąć z rynku. Coraz więcej mówi się jednak o automatyzacji w transporcie. Wielu specjalistów uważa, że wprowadzenie autonomicznych pojazdów szybciej zdominuje rynek dostawczy, niż osobowy. Już teraz na zagranicznych drogach ekspresowych oraz autostradach, przeprowadzane są testy takiej technologii. Być może to okaże się rozwiązaniem problemów, jakie już teraz nawiedzają większość przedstawicieli branży TSL.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.