2022-05-23

Kary e-TOLL – jak je opłacić i do kiedy można to zrobić?

e-TOLL to system poboru opłat funkcjonujący na odcinkach autostrad A2 i A4 należących do Skarbu Państwa. Za jego sprawą otwierane są bramki i regulowane płatności za przejazdy. Mimo że e-TOLL działa już od kilku miesięcy (wystartował 1 grudnia 2021) to dalej wielu kierowców nie obsługuje go w prawidłowy sposób. Niestety, grożą za to kary. Dowiedz się, jak je opłacić i kiedy należy to zrobić.

Kary w systemie e-TOLL – jak je opłacić i do kiedy można to zrobić? 

e-TOLL to system poboru opłat funkcjonujący na odcinkach autostrad A2 i A4 należących do Skarbu Państwa. Za jego sprawą otwierane są bramki i regulowane płatności za przejazdy. Mimo że e-TOLL działa już od kilku miesięcy (wystartował 1 grudnia 2021) to dalej wielu kierowców nie obsługuje go w prawidłowy sposób. Niestety, grożą za to kary. Dowiedz się, jak je opłacić i kiedy należy to zrobić.

Kary w systemie e-TOLL – za co grożą?

Możliwości otrzymania kary od Krajowej Administracji Skarbowej jest przynajmniej kilka. Najczęściej spotykane są kary za brak opłaty na płatnych odcinkach. Za takie przewinienie grozi kara grzywny w wysokości 500 złotych dla kierowców samochodów osobowych oraz aż 1500 złotych dla kierowców samochodów ciężarówek.

Kary nie unikną również kierowcy, którzy w trakcie jazdy utracą połączenie GPS – to właśnie na jego podstawie wczytywana jest lokalizacja samochodu oraz trasa, którą przemierzył. Jeśli połączenie utracone jest na ponad kwadrans, prowadzący pojazd zobowiązany jest zjechać z autostrady na najbliższym zjeździe lub zatrzymać się na punkcie MOP, żeby odzyskać zasięg. Jest to o tyle problematyczne, że wymaga uwagi kierowcy. Musi on bowiem kontrolować stan naładowania telefonu i połączenia. Jeśli kierowca tego nie dopilnuje, również naraża się na karę grzywny w wysokości 500 złotych.

Na karę w wysokości 500 złotych narażeni są także Ci kierowcy, których tablice rejestracyjne w samochodzie będą zakryte lub ozdobione. Dotyczy to również pojazdów, w których tablica znajdować się będzie w innym miejscu niż jest to konstrukcyjnie wskazane.

Kierowca otrzyma wezwanie do zapłaty dodatkowej w ciągu 14 dni. Co ważne, kara może być o 100 zł niższa, jeśli zostanie zapłacona w ciągu 7 dni.

Jak opłacić karę e-TOLL?

Wystawianiem kar związanych z systemem e-TOLL zajmuje się oddział Krajowej Administracji Skarbowej w Łodzi, a nie Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu jak ma to miejsce w przypadku między innymi mandatów drogowych. Jeśli więc poruszałeś się po państwowych odcinkach autostrad A2 lub A4 bez uiszczenia opłaty, możesz spodziewać się pisma właśnie z Łodzi.

Samo uiszczanie opłaty karnej nie różni się od opłacania innych mandatów. Wskazaną w piśmie kwotę należy przelać na właściwy numer konta oddziału Urzędu Skarbowego, przeznaczony na opłaty dodatkowe za brak opłaty za przejazd autostradą.

Każdy kierowca, który otrzymał upomnienie, ma prawo do sprzeciwu wobec naliczonej opłaty. Na wniesienie odwołania ma 14 dni, liczonych od dnia doręczenia wezwania. W jego treści podać należy nie tylko swoje dane, ale również pisemne uzasadnienie sprzeciwu. Warto jednak pamiętać, że wniesienie sprzeciwu nie zwalnia z obowiązku opłacenia kary. Jeśli skarga zostanie rozpatrzona na korzyść kierowcy, odpowiednia kwota zostanie zwrócona na jego konto.

Regulowanie kar e-TOLL – kiedy należy to zrobić?

Kierowca ma 14 dni na uiszczenie opłaty za karę e-TOLL. Jednak KAS, znając niechęć Polaków do regulowania kar, wprowadził zasadę, dzięki której możliwe jest zaoszczędzenie 100 złotych. Tyle mniej zapłacą Ci kierowcy, którzy wniosą opłatę w ciągu 7 dni od daty wystawienia wezwania do zapłaty dodatkowej.

Należy również pamiętać, że w przypadku nieterminowego uregulowania kary, należy liczyć się z dodatkowymi odsetkami karnymi.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.