2022-05-30

Nowe wymagania dla przewoźników już są!

21 maja 2022 roku w życie weszły nowe wymagania dla kierowców realizujących międzynarodowe przewozy pojazdami o dmc do 3,5 tony. Są one częścią nowego pakietu mobilności, czyli zestawu zmian w rozporządzeniach unijnych, które znacząco wpływają na zasady działania firm transportowych w UE. Sprawdź, co czeka przewoźników.

21 maja 2022 roku w życie weszły nowe wymagania dla kierowców realizujących międzynarodowe przewozy pojazdami o dmc do 3,5 tony. Są one częścią nowego pakietu mobilności, czyli zestawu zmian w rozporządzeniach unijnych, które znacząco wpływają na zasady działania firm transportowych w UE. Sprawdź, co czeka przewoźników.

Polska busami stoi

Jak wynika z danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2021 roku w Polsce zarejestrowanych było ponad 2 mln pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej (w skrócie dmc) do 3,5 tony. Stanowi to blisko 70 proc. wszystkich samochodów ciężarowych poruszających się po polskich (i nie tylko) drogach.

Większość zarejestrowanych busów obsługują pracownicy firm transportowych – a tych w naszym kraju jest około 125 tysięcy. Duża część z nich realizuje transporty nie tylko na terenie kraju, ale również przewozy międzynarodowe. Od 21 maja 2022 roku ich wykonywanie jest możliwe tylko ze specjalną licencją.

Transport do 3,5 tony tylko z licencją i zezwoleniem

Jedną z najważniejszych zmian dla kierowców realizujących transport pojazdami o dmc w przedziale 2,5-3,5 tony jest wprowadzenie obowiązku posiadania przez nich zezwolenia oraz licencji wspólnotowej. Do tej pory przedsiębiorcy wykonujący takie przewozy byli z niego zwolnieni. Jednak po 21 maja limit poniżej, którego nie trzeba posiadać zezwolenia, zostanie obniżony do 2,5 tony.

Takie zezwolenie mogą otrzymać kierowcy, którzy:

 1. Spełniają warunki wykonywania zawodu przewoźnika drogowego określone w art. 3 rozporządzenia (WE) nr 1071/2009. Taki przedsiębiorca musi więc posiadać:
  1. stałą siedzibę w jednym z państw członkowskich, w której dostępna jest cała dokumentacja związana z prowadzoną działalnością,
  2. dobrą reputację,
  3. odpowiednią zdolność finansową (kwotę zabezpieczenia wynosi 1800 euro na pierwszy pojazd oraz 900 euro na każdy następny),
  4. wymagane kompetencje zawodowe (Certyfikat Kompetencji Zawodowych wydawany przez Instytut Transportu Samochodowego w Warszawie).
 2. Nie zatrudnia i nie współpracuje z kierowcami, którym orzeczono zakaz wykonywania zawodu kierowcy.
 3. Spełnia wymogi dobrej reputacji.

Takie zezwolenie wydawane jest na czas nieokreślony. Opłata za jego wydanie wynosi 1000 zł + 100 zł za każdy dodatkowo zgłoszony pojazd.

Dodatkowym wymogiem jest otrzymanie licencji wspólnotowej, która zezwala na wykonywanie międzynarodowego transportu drogowego. Koszt jej wydania zależy od okresu jego wydania i wynosi:

 • 4000 zł + 440 zł za każdy wypis z licencji – gdy okres ważności licencji wynosi do 5 lat;
 • 8000 zł + 880 zł za każdy wypis z licencji – gdy okres ważności licencji wynosi powyżej 5 lat do 10 lat

Za wydanie licencji wspólnotowej odpowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Tachograf w busie? Jeszcze nie teraz!

Wchodzące w maju 2022 roku zmiany to nie koniec rewolucji, która dotyczy działalności przedsiębiorców wykonujących usługi transportowe samochodami do 3,5 dmc. Kolejne zmiany wejdą w życie w lipcu 2026 roku. Wówczas obowiązkowym elementem wyposażenia w tego rodzaju pojazdach staną się tachografy, a kierowcy będą musieli rejestrować czas pracy.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.