2023-02-20

Przekroczenie granicy a tachograf – jak kierowca powinien to oznaczyć?

Wprowadzone dnia 2 lutego 2022 r. zmiany w Pakiecie Mobilności, nakazują wszystkim kierowcom odbywającym transport międzynarodowy lub wewnątrzwspólnotowy, rejestrację w tachografie każdorazowego przekroczenia granicy. Czynność ta polega wyłącznie na uzupełnieniu daty, godziny i symbolu danego państwa, co dla niektórych kierowców bywa uciążliwe. Już teraz mówi się jednak o sierpniu 2023 i wejściu tachografów 2 generacji, potrafiących automatycznie i w pełni samodzielnie dokonać takiego wpisu.

Kogo obowiązuje konieczność rejestracji przekroczenia granicy?

Konieczność tworzenia wpisów dotyczących przekroczenia granicy występuje we wszystkich pojazdach wyposażonych w tachograf. Definicja mówi, że takie urządzenie musi być obecne w zespole pojazdów, złożonym z ciągnika siodłowego i naczepy, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 tony. Oprócz tachografu, pojazd musi być wyposażony w niezbędne zaświadczenia i dokumenty uprawniające do odbywania transportów międzynarodowych. Oczywiście, zespół pojazdów nieprzeznaczony do przewozów przebiegających poza granicami naszego kraju, nie ma obowiązku posiadania tachografu. Kiedy jednak kierowca zostanie przyłapany w takim samochodzie ciężarowym za granicą, firmie przewozowej zostanie nałożona grzywna w wysokości 10 000 zł.

Tachograf nie jest obowiązkowy w busach. Ten aspekt został natomiast uwzględniony w Pakiecie Mobilności, gdzie wyraźnie oznajmiono, że taka ulga potrwa wyłącznie do 2026 roku. Od tamtej pory tachografy w busach będą już obowiązkowe i równie często kontrolowane, jak ma to miejsce w przypadku pojazdów ciężarowych.

Od konieczności posiadania tachografu chroni jeszcze kilka wyjątków. Mowa mianowicie o pojazdach o DMC do 7.5 tony, wykorzystywanych w celach dostawy sprzętu z bazy, do miejsca pracy ulokowanego w promieniu maksymalnie 100 km. Z wymogu wyłączone są również pojazdy pomocy drogowej oraz te biorące czynny udział w działaniach ratunkowych podczas wypadków czy nieszczęśliwych zdarzeń.

Zadania kierowcy po wjeździe na teren innego państwa

Na wstępie wspomniano, że dokonywanie wpisów w tachografie bywa niejednokrotnie dla kierowców uciążliwe. O ile sam proces nie jest zbytnio skomplikowany, o tyle może pozbawić sporo czasu, a już na pewno wytrącić z rytmu prowadzącego pojazd. Powodem tego jest głównie konieczność zatrzymania się w najbliższym, możliwym miejscu po przekroczeniu granicy.

Zakładając, że w jednym czasie kilka samochodów ciężarowych znajdzie się na tym samym przejściu granicznym, można dojść do wniosku, że będą one niejako konkurować ze sobą w kontekście znalezienia najbliższego miejsca postojowego. Przyzwolenie na zatrzymanie się pojazdu jest otrzymywane wyłącznie w przestrzeni do tego przeznaczonej i nienaruszającej w żaden sposób przepisów ruchu drogowego.

Dokonanie samego wpisu w tachografie nie jest niczym skomplikowanym. Wystarczy jedynie wcisnąć przycisk „start”, a następnie wybrać swój profil kierowcy. Później istotna okaże się opcja kraju rozpoczęcia, w którą wchodzimy i wybieramy państwo po kodzie lub symbolu. Data i godzina zostanie dopisana automatycznie względem tej ustawionej w urządzeniu. Wszystko zatwierdza się przyciskiem „ok”, co upoważnia kierowcę do kontynuowania trasy.

Co grozi kierowcy za brak dokonywania wpisów?

Z pozoru, kwota mandatu za niedokonanie wpisu do tachografu nie wydaje się być wysoka. Wynosi 100 zł za każdy dzień spóźnienia do momentu odbycia kontroli. Dotyczy zarówno przekraczania granicy, jak i nieumieszczenia w tachografie wpisu odnośnie zakończenia dnia pracy kierowcy. Sam koszt mandatu to jednak nie wszystko. Takie wykroczenie traktowane jest jako bardzo poważne naruszenie, co w kontekście pracy prowadzącego pojazd oznacza niejednokrotnie utratę reputacji w danej firmie.

W przypadku poruszania się załogi w zespole pojazdów, istotne jest pamiętanie o dokonaniu wpisu wszystkich jej uczestników. Każdy powinien posiadać w tachografie swój profil kierowcy i na jego podstawie uzupełniać dane o symbolu przekroczenia granicy danego kraju.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.