2023-02-27

Zatrzymanie prawa jazdy a zakaz prowadzenia w krajach UE

W okresie zaostrzonych kar i wysokich mandatów, o utratę prawa jazdy naprawdę nietrudno. Niektórym zdarza się to za przekroczenie prędkości czy jazdę po alkoholu, a jeszcze innym za całkowicie przypadkowe nie przepuszczenie pieszego na przejściu. Nie każdemu, kto straci dokument upoważniający do prowadzenia pojazdów, musi być od razu przyszywana łatka pirata drogowego. Jakie spojrzenie mają na ten problem inne państwa? Czy jazda po innych krajach Europy z zatrzymanym w Polsce prawem jazdy jest w ogóle dopuszczalna?

Różnica pomiędzy zatrzymaniem a odebraniem prawa jazdy

Odebranie prawa jazdy, jego zatrzymanie lub całkowite cofnięcie uprawnień do prowadzenia pojazdów – to pojęcia znacznie się od siebie różniące, a mimo to wciąż mylone przez wielu kierowców. Zatrzymanie dokumentu uprawniającego do poruszania się pojazdem mechanicznym po drogach publicznych dotyczy tych kierowców, którzy przekroczyli prędkość o co najmniej 50 km/h bądź też nazbierali więcej punktów karnych, aniżeli jest to dopuszczalne.

Całkowite odebranie prawa jazdy wiąże się natomiast z przestępstwami w postaci jazdy pod wpływem alkoholu czy innych środków odurzających. Zakaz prowadzenia pojazdów skutkujący odebraniem dokumentu może być spowodowany również stwierdzeniem winy u uczestnika wypadku drogowego. Przy całkowitym odebraniu uprawnień, istnieje możliwość ich ponownego odzyskania po czasie. W tym celu należy ponownie wykonać egzamin zarówno teoretyczny, jak i praktyczny.

Cofnięcie prawa jazdy może być natomiast wydane na podstawie orzeczenia lekarskiego, psychologicznego bądź nawet poprzez uzyskanie negatywnego wyniku w powtarzanym egzaminie państwowym.

Zatrzymanie prawa jazdy a państwa członkowskie UE

Zgodnie z obecnie panującą Dyrektywą 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 grudnia 2006 roku, państwa członkowskie wykorzystują Europejską Sieć Praw Jazdy, co pozwala im na dokładne kontrolowanie zarówno wydawanych, jak i zatrzymywanych uprawnień dla kierowców.

Z artykułu 11 i 15 powyższej ustawy jasno wynika, że żadne państwo członkowskie Unii Europejskiej nie zaakceptuje ważności takiego dokumentu, który w innym kraju należącym do wspólnoty posiada status zatrzymanego, odebranego bądź cofniętego. Co więcej, kraj znajdujący się w UE może nawet odmówić możliwości przystąpienia do egzaminu osobie, której prawo jazdy zostało odebrane w innym kraju.

Z powyższych informacji jasno wynika, że poruszanie się samochodem po państwach należących do wspólnoty z nieważnym w naszym kraju prawem jazdy jest nielegalne i uzasadnienie karalne. Ponadto, w tej samej dyrektywie znajduje się informacja odnośnie konsekwencji wynikających z takiego wykroczenia. Państwa członkowie wzajemnie respektują i przestrzegają wszystkich konsekwencji wynikających z prawa karnego w danym kraju. To z kolei przekłada się na zastosowanie na terenie danego państwa takiej samej kary dla kierowcy, jaką ten otrzymałby za brak uprawnień w kraju, w którym prawo jazdy stracił.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.