drewniane palety
2022-11-16

Rodzaje i wymiary palet transportowych: tabela wymiarów

Palety to najczęściej konstrukcje z drewna, przeznaczone do transportowania ładunków. Dzięki ich wynalezieniu przewóz towarów jest znacznie szybszy i łatwiejszy. Towar umieszczony na palecie jest zazwyczaj swobodnie załadowywany i rozładowywany na naczepę przy użyciu wózka widłowego bądź paletowego. Ciekawostką jest, że bezpośredni wpływ na opatentowanie tego typu elementów konstrukcyjnych miała II Wojna Światowa. Przewóz amunicji i podstawowej artylerii przy użyciu wózków transportowych był mało efektywny. Sytuacja na froncie zmuszała więc do wynajdywania nowych rozwiązań, co dało owoc w postaci palety. Po wojnie wcale nie zrezygnowano z jej użyteczności. Okazało się, że taki wynalazek jest przydatny w zakładach produkcyjnych, na magazynach oraz w trakcie samego przewozu. Jedynym problemem była znaczna rozbieżność wymiarowa. Postanowiono więc nieco ustandaryzować poszczególne rodzaje palet, co było kluczowe w kontekście późniejszego rozwoju tego asortymentu.
 

Wprowadzenie pierwszej, ujednoliconej palety EUR

W czasach powojennych, w transporcie dominowały koleje. Był to jedyny sposób na przewóz jakiegokolwiek towaru. Na rynku nie istniała ogromna liczba przewoźników, która w ciągu kilku dni byłaby w stanie zrealizować zagraniczne przejazdy. Z tego względu, to właśnie Międzynarodowy Związek Kolei miał najwięcej do powiedzenia w kontekście wprowadzania jednolitej normy wymiarowania palet. Takie wydarzenie miało miejsce w 1961 roku, kiedy to za normę standardowej palety przyjęto opcję 120x80 cm z zachowaniem 144 mm wysokości. Paleta o takich wymiarach została oznaczona jako EUR i do dziś jest jednym z czołowych przedstawicieli tych konstrukcji. Jej wygląd już wtedy niczym nie różnił się od obecnej formy. Taka koncepcja pozwalała wózkom widłowym na wjazd widłami z każdej strony, przez co bezproblemowe było precyzyjne rozstawienie towaru na wagonach w małych odstępach.
 

Znakowanie palety europejskiej. Standardy licencjonowanych konstrukcji

Prawdą jest, że wykonanie palety nie należy do najtrudniejszych zadań. Wiele osób niezwiązanych w żaden sposób z działalnością transportową, decyduje się na samodzielne ich tworzenie. Ma to służyć różnym celom, niekiedy także sprzedażowym. Sęk w tym, że palety wykonywane przez osoby prywatne charakteryzują się dużo niższą jakością zarówno materiału, jak i wykonania. Nie jest w końcu powiedziane, że skoro wymiary europalety są takie same, to będzie ona tak samo wytrzymała. Chcąc uzyskać w pełni licencjonowaną europaletę, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych detali. Ich identyfikacja nie jest niczym trudnym, a to za sprawą dużego logo „EPAL” na lewym rogu, podobnej wielkości sygnatury „EUR” na prawym rogu oraz kodu firmy producenta na nodze palety. Istnieje jeszcze kilka dodatkowych wymogów, jakie musi spełniać europaleta. Mowa chociażby o wadze nieprzekraczającej 25 kg oraz o liczbie gwoździ użytych do wykonania takiej palety (niemniej niż 78).
 

Palety – charakterystyka i wymiary

Choć czterowejściowa, otwarta europaleta jest obecnie najbardziej popularną, to w gruncie rzeczy niejedyną formą jednostek ładunkowych w przewozie towarów. Podział kreuje się zazwyczaj na podstawie dwóch cech charakterystycznych – rozmiaru i materiału wykonania. Poniżej przedstawimy więc wszystkie rodzaje palet, z jakimi przemysł zarówno polski, jak i międzynarodowy ma do czynienia.

Rodzaje palet drewnianych

palety-rodzaje

Palety plastikowe

Palet plastikowych używa się wyłącznie do transportu określonej grupy towarów. Zazwyczaj spotkamy je w branży spożywczej, gdzie świetnie radzą sobie chociażby w magazynach czy chłodniach. Powodem tego jest stopień higieny, którą znacznie łatwiej utrzymać w przypadku jednostek z tworzyw sztucznych. Plastikowe konstrukcje są zazwyczaj dużo lżejsze od tych drewnianych. To z kolei przekłada się na ich maksymalne obciążenie, mogące być nawet kilkukrotnie mniejsze od zbitych z desek jednostek transportowych. Cechują się obniżoną wytrzymałością i znacznie wyższą podatnością na odkształcenia. Ponadto wytworzenie palety z syntetycznych surowców jest znacznie droższe, a co za tym idzie, cena zakupu takich wyrobów również jest wysoka.
 

Palety metalowe

Można się łatwo domyślać, że takie palety będą należeć do grupy najbardziej wytrzymałych. To właśnie z ich pomocą przewożony jest najcięższy asortyment, mogący ważyć łącznie nawet kilka ton. Należy zaznaczyć, że również one same posiadają duży ciężar własny, a koszt takiej konstrukcji może nawet kilkukrotnie przebić stawkę za paletę drewnianą.
 

Koszt palety drewnianej

Wbrew pozorom, za europaletę wcale nie trzeba dużo płacić. Koszt standardowego rodzaju EUR1, o którym wspominaliśmy nieco wcześniej, może wahać się między 15 - 50 zł. Oczywiście, nowe jednostki będą znacznie bliższe wyższej wartości z zakresu. Stan ich użytkowania to jedno, natomiast dużo ważniejszym czynnikiem jest jakość ich wykonania. Chcąc zakupić nieużywaną paletę od dobrego producenta, musimy liczyć się z wydatkiem rzędu 40 – 60 zł/szt. Taki element daje nam stuprocentową pewność co do wytrzymałości i gwarantuje powrót palety w stanie nienaruszonym po wyładunku. Zwykłe, często nieposiadające żadnych oznaczeń i atestów palety, można zakupić w internecie czy w swoim regionie nawet za symboliczną cenę 10 zł. Takie rozwiązanie nie daje jednak żadnej gwarancji wytrzymałości i możemy liczyć się z faktem uszkodzenia przewożonego towaru. Warto przeczytać również: https://enviogroup.com/ladunki/

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.