
Transport odpadów oraz rejestr BDO
Transport odpadów oraz rejestr BDO
W środowisku transportowym problem ten jest obserwowany z nieco innej perspektywy. Mianowicie, wielu przewoźników decyduje się na wprowadzenie usługi dotyczącej transportu odpadów na terenie kraju. W końcu odwożenie śmieci na legalne składowiska czy spalarnie to jedyna metoda na pozbycie się różnego rodzaju dzikich wysypisk. Cechuje ją jednak szereg przepisów, które w celu bezproblemowej podróży z odpadami należy spełnić.
Przewóz odpadów, a rejestr BDO
Pisemne zezwolenia na przewóz odpadów były wymagane niemalże od zawsze. Zmieniło się to 24 stycznia 2018 roku, kiedy to powołano rejestr BDO. Nazwa jest określana skrótowo jako Baza Danych Odpadowych. Jej szersze nazewnictwo tyczy się już natomiast ogólnego przeznaczenia, a samo narzędzie jest sygnowane jako rejestr podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami.
To nowoczesne rozwiązanie nie tylko ułatwi pracę organom ochrony środowiska, ale również zaoszczędzi czas wielu przedsiębiorców, nie obciążając ich koniecznością stania w kolejkach do urzędów. Oczywiście, sama obecność rejestru BDO jest doskonałą alternatywą dla standardowych zezwoleń. Dzięki niej możliwe jest uzyskanie zgody na przewóz odpadów w wersji elektronicznej, bez wychodzenia z domu.
Rejestr BDO – kogo dotyczy?
Nie tylko przewoźnicy, ale również właściciele innych działalności są zobowiązani do wnioskowania o wpis do rejestru. Od początku 2020 roku, nakazem rejestracji zostało obarczonych większość firm, z wyjątkiem tych wytwarzających odpady komunalne.
Rejestracja w BDO jest konieczna przede wszystkim u przedsiębiorców, których firmy wytwarzają odpady i sporządzana jest ich ewidencja. Co więcej, takim wpisom muszą poddać się również zakłady produkujące bądź importujące opakowania, a także te wprowadzające na rynek różnego rodzaju opony, baterie czy sprzęty elektroniczne.
Z obowiązku ewidencji odpadów są zwolnieni rolnicy prowadzący działalność na powierzchni do 75 ha. Ponadto, właściciele pojazdów firmowych, wycofanych z użytkowania, również nie muszą dokonywać wpisu do rejestru. Warunkiem jest jednak oddanie pojazdu do stacji demontażu.
Kryteria potrzebne do uzyskania zezwolenia na przewóz
Chcąc uzyskać zezwolenie na określony przewóz, każda firma transportowa musi stosować się do reguł zawartych w ustawie o odpadach z 14 grudnia 2012 roku. Pozwolenia skutkujące zatwierdzeniem przejazdu w rejestrze BDO są wydawane przez Marszałka Województwa, odpowiedniego dla lokalizacji siedziby danej firmy.
Uzyskanie wpisu do rejestru BDO oznacza możliwość całkowicie legalnego przewozu odpadów. Przyzwolenia są wydawane bezterminowo. Oznacza to, że nie jest wymagane ich odnawianie. Kluczowe w kontekście przewozu jest natomiast odpowiednie oznakowanie pojazdów i nieustanne posiadanie przez kierowcę zezwolenia na wypadek kontroli. Wymaga się wtedy podania numeru rejestrowego, dzięki któremu odpowiednie służby będą mogły zatwierdzić przejazd. Za brak zezwolenia podczas wykonywania usługi przewozu odpadów, może grozić kara finansowa w wysokości 10 tys. zł.
Samo oznakowanie pojazdów do przewozu odpadów na terytorium Polski nie jest trudne. Wystarczy jedynie biała tablica o wymiarach 400 mm x 300 mm, a na niej widniejący napis „ODPADY” w kolorze czarnym. Czcionka również musi być w pełni dostosowana do wymagań zawartych w prawie drogowym. Wysokość tekstu powinna mierzyć 100 mm, a szerokość linii to 15 mm.