2022-10-17

System SENT – co to jest i jakie przewozy oraz towary obejmuje?

Przewóz ładunków to obecnie bardzo skomplikowana i wymagająca procedura. Można się jedynie domyślić, że nie każdy towar jest transportowany w taki sam sposób oraz względem tych samych wytycznych. Sposoby i metody przewozu ładunków są zależne w dużej mierze od ich charakterystyki. System SENT to narzędzie skupiające się na transporcie tzw. ładunków wrażliwych. Jest to bardzo specyficzna grupa towarów, wymagająca rejestracji. Często zapomina się o takich procedurach, a już na pewno wtedy, gdy należy je wykonać samemu. Poniżej skupimy się więc na ogólnej definicji systemu SENT,  platformie PUESC, a także szerzej opowiemy o powszechnie uznanych za „wrażliwe” towarach.

Przewóz ładunków to obecnie bardzo skomplikowana i wymagająca procedura. Można się jedynie domyślić, że nie każdy towar jest transportowany w taki sam sposób oraz względem tych samych wytycznych.

Sposoby i metody przewozu ładunków są zależne w dużej mierze od ich charakterystyki. System SENT to narzędzie skupiające się na transporcie tzw. ładunków wrażliwych. Jest to bardzo specyficzna grupa towarów, wymagająca rejestracji. Często zapomina się o takich procedurach, a już na pewno wtedy, gdy należy je wykonać samemu. Poniżej skupimy się więc na ogólnej definicji systemu SENT,  platformie PUESC, a także szerzej opowiemy o powszechnie uznanych za „wrażliwe” towarach.

Czym jest SENT?

System SENT to w szerszym rozumieniu System Elektronicznego Nadzoru Transportu. Wszedł w życie z dniem 9 marca 2017 roku i od tej pory jego stosowanie stało się konieczne. Obecność tego systemu jest niezbędna w kontekście przewozu towarów wrażliwych. Przesądziła o tym Ustawa o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (Dz. U. z 2020, poz. 859).

Wraz z pojawieniem się rozporządzenia, każdy przewóz towarów wrażliwych musi być zgłoszony i na bieżąco aktualizowany. Przepis obejmuje nie tylko tranzyt towarów zza granicy, ale również sam transport na terytorium naszego kraju.

Sam system SENT został utworzony przez Ministerstwo Finansów i widnieje na platformie PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). W celu rejestracji zgłoszenia dotyczącego przewozu towarów wrażliwych, należy zajrzeć do usługi e-Przewóz, znajdującej się wewnątrz wcześniej wspomnianej platformy.

Konkretny przewóz zawsze wymaga wystawienia przedstawiciela ze strony firmy transportowej, będącego odpowiedzialnym za cały proces. To właśnie on jako osoba fizyczna, może założyć konto na portalu. Rejestracja wraz z całym procesem weryfikacji e-mail jest darmowa i nie wymaga żadnych, skomplikowanych działań.

Polecany artykuł: https://enviogroup.com/czym-jest-pakiet-fit-for-55-i-jak-wplynie-on-na-branze-transportowa/

O czym mowa w kontekście towarów wrażliwych?

Dokładny spis towarów podlegających konieczności zgłoszenia w systemie SENT uzyskamy we wcześniej opisanym akcie prawnym. W ich skład wchodzą chociażby:

  • Alkohol etylowy skażony
  • Alkohol etylowy nieskażony o całkowitej mocy 80% lub więcej
  • Wyroby zawierające w składzie alkohol etylowy (np. rozpuszczalniki)
  • Susz tytoniowy
  • Taśmy formujące i bibułki papierosowe
  • Paliwa silnikowe, paliwa opałowe, preparaty smarowe i oleje
  • Oleje i tłuszcze roślinne

Co ciekawsze, na samą rejestrację towarów wrażliwych ma wpływ także ich ilość. Zgłoszenia nie wymagają towary w ilościach nie większych niż 500 L bądź 500 kg. Ponadto, jeśli towar wrażliwy przewożony jest w opakowaniach jednostkowych nieprzekraczających 26 L lub 26 KG, transportowanie również nie wymaga zgłoszenia.

Co warto wiedzieć o lokalizatorze?

System SENT jest uaktualniany niemal na bieżąco. Ponad rok po wejściu w życie ustawy, a dokładniej 1 października 2018 roku, nadeszły pewne zmiany zobowiązujące do montażu urządzeń informujących o lokalizacji zespołu pojazdów. Każdy przewoźnik z branży TSL jest zobligowany do wbudowania lokalizatora w samochód ciężarowy.

Ma to na celu nieustanne monitorowanie przewozu z transportem wrażliwym na naczepie. Za brak stosowania się do reguł, przewoźnikowi grożą bardzo wysokie kary. Za jednorazowe nieprzekazanie danych geolokalizacyjnych, firmom przewozowym grozi nawet do 10 tys. zł.

Uruchomieniem i pilnowaniem takiego urządzenia obarczony jest zawsze kierowca. W jego przypadku, niezastosowanie się do polecenia dotyczącego włączenia lokalizatora, grozi mandatem w wysokości 7,5 tys. zł.

Przeczytaj także: https://enviogroup.com/mandaty-e-toll-jak-je-oplacic-i-do-kiedy-mozna-to-zrobic/

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.