2022-09-19

Zmiany w przepisach i nowy taryfikator mandatów 2022

Ostatnimi czasy, coraz częściej jesteśmy świadkami wprowadzania nowych zaostrzeń, dotyczących prawa ruchu drogowego. Po dość znaczącej zmianie, z jaką przyszło zmierzyć się każdemu kierowcy wraz z początkiem tego roku, rządzący zdecydowali się na wprowadzenie jeszcze bardziej rygorystycznych zasad poruszania się po drogach publicznych. Od 17 września 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu drogowego, które bez skrupułów ukażą za nawet najmniejsze wykroczenia.

Ostatnimi czasy, coraz częściej jesteśmy świadkami wprowadzania nowych zaostrzeń, dotyczących prawa ruchu drogowego. Po dość znaczącej zmianie, z jaką przyszło zmierzyć się każdemu kierowcy wraz z początkiem tego roku, rządzący zdecydowali się na wprowadzenie jeszcze bardziej rygorystycznych zasad poruszania się po drogach publicznych. Od 17 września 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy Kodeksu drogowego, które bez skrupułów ukażą za nawet najmniejsze wykroczenia.

Nowy taryfikator mandatów 2022 – co ze sobą niesie?

Wchodzące w styczniu tego roku zmiany w taryfikatorze mandatów 2021, już same w sobie były sporym wyzwaniem dla kierujących. Szczególnie odczuli to kierowcy zawodowi, którzy z pojazdami mechanicznymi wiążą całe swoje życie. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych (MSWiA), dotyczące zmian przepisów w Kodeksie Drogowym weszło w życie z dniem 1 stycznia 2022. Jak się teraz okazuje, 17 września nastąpiło swego rodzaju zaktualizowanie kar za pewne wykroczenia.

W porównaniu z rokiem 2021, maksymalna wysokość mandatu wzrosła z 500 zł do 5000 zł. To samo tyczy się kar grzywny, wystawianych za nieuzasadnione skierowanie wniosku ukarania do sądu. Dotychczas taka kwota wynosiła 5000 zł, a obecnie możemy się spodziewać nawet sześciokrotnie wyższej wartości. Uniemożliwione zostało także korzystanie ze szkoleń, które miały na celu redukcję punktów karnych. Co natomiast najważniejsze, pojawiło się pojęcie recydywy, które ma za zadanie karać kierowców dwukrotnie powtarzających to samo wykroczenie.

Co zmieniło się w przydzielaniu punktów karnych?

Temat, jakim aktualnie są punkty karne 2022 jest nieustannie na językach wszystkich. Przypominamy, że ilość punktów karnych, zobowiązująca organy ścigania do odebrania uprawnień kierującemu pojazdem, wciąż wynosi 24 (20 dla młodocianych kierowców w pierwszym roku ważności prawa jazdy). Niemniej jednak, liczba ta jest obecnie znacznie łatwiejsza do uzyskania. Już za samo przekroczenie prędkości o co najmniej 50 km/h, policjant ma prawo ukarać kierowcę 15 punktami karnymi. Kiedy dochodzą do tego niezapięte pasy czy wyprzedzanie w niewskazanym miejscu, prawo jazdy może zostać trwale odebrane.

Jak się okazuje, karę 15 punktów karnych można otrzymać za aż dwanaście wykroczeń. Niewątpliwie do głównych należą kierowanie pod wpływem alkoholu, niezatrzymanie się do kontroli czy spowodowanie katastrofy w ruchu drogowym. Wśród nich znajdziemy też coraz bardziej rygorystycznie karane, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Do tej pory, karani kierowcy mieli możliwość odbycia dodatkowego szkolenia, znacznie redukującego ilość zebranych punktów. Z dniem 17 września 2022, takie rozwiązanie zostało w pełni zniesione. Najważniejszą informacją dotyczącą punktów karnych jest jednak wydłużenie okresu ich anulowania z jednego roku, na dwa lata.

Przeczytaj także: https://enviogroup.com/jak-zmienily-sie-przepisy-dotyczace-delegacji-w-2022-roku/

Wrzesień 2021 a rok później – zmiany w kwotach mandatów za wykroczenia

W styczniu byliśmy świadkami wprowadzenia zaostrzonych zmian w przepisach ruchu drogowego. Różnica pomiędzy dotychczasowymi, a nowymi stawkami mandatów, mogła przyprawić kierowców o zawrót głowy. Działający od września nowy taryfikator mandatów, na pierwszy rzut oka nie robi tak kolosalnej różnicy. Gdy się mu natomiast głębiej przyjrzymy, można dostrzec tam kwoty będące w stanie znacznie uszczuplić nasz portfel. W celu przypomnienia, jak bardzo zmieniły się stawki mandatów na przestrzeni roku, przedstawiamy spis przykładowych wykroczeń.

Zestawienie kwot mandatów za poszczególne wykroczenia we wrześniu 2021 i 2022 roku: 

taryfikator mandatów 2022- tabela

Należy zaznaczyć, że wymienione w tabeli wykroczenia są jedynie wybranymi spośród dziesiątek zmian w przepisach ruchu drogowego. Do pozostałych możemy zaliczyć chociażby kary za ominięcie zapór na przejeździe kolejowym (2000 zł), spowodowanie kolizji z uszczerbkiem na zdrowiu osób biorących udział (2500 zł) czy niewskazanie kierowcy pojazdu, odpowiedzialnego za popełnienie dowolnego przestępstwa (4000 zł).

Przeczytaj także: https://enviogroup.com/wynagrodzenia-urlopowe-dla-kierowcow-zawodowych-w-2022-roku-jak-znaczaco-sie-zmienily/

Mandaty za przekroczenie prędkości w 2022 roku

Stawki mandatów za przekroczenie prędkości względem stycznia tego roku nie zmieniły się znacząco. Nie można oczywiście powiedzieć, że są one niskie. Wręcz przeciwnie, są to kolosalne kwoty powodujące, że znaczna część kierowców na myśl o nich zdejmie nogę z gazu. Kwoty mandatów są zależne przede wszystkim od stopnia przekroczenia prędkości, zatem wynoszą:

– 50 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości do 10 km/h;

– 100 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości o 11 – 15 km/h;

– 200 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości o 16 – 20 km/h;

– 300 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości o 21 – 25 km/h;

– 400 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości o 26 – 30 km/h;

– 800 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości o 31 – 40 km/h;

– 1000 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości o 41 – 50 km/h;

– 1500 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości o 51 – 60 km/h;

– 2000 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości o 61 – 70 km/h;

– 2500 zł – za przekroczenie dozwolonej w danym miejscu prędkości o ponad 71 km/h.

Recydywa w taryfikatorze mandatów – kara dla powtarzających błędy

Wielokrotność popełnianych wykroczeń będzie karana podwójnie. Na taki pomysł wpadli rządzący, którzy postanowili znacznie zaostrzyć prawo dla recydywistów. Tym określeniem nazywa się osoby, które w ciągu dwóch lat popełnią dwa razy to samo wykroczenie z danej sekcji. Przepis ma dotyczyć chociażby przekroczenia prędkości od 30 km/h względem dozwolonej, jazdy po alkoholu czy kolizji.

Sporządzając wcześniej wykaz mandatów za prędkość, nie uwzględniliśmy wprowadzonej od 17 września 2022 roku recydywy. Po uczynieniu tego, sytuacja klaruje się mniej więcej w taki sposób:

– 1600 zł – za przekroczenie dozwolonej prędkości o 31 – 40 km/h w ramach recydywy;

– 2000 zł – za przekroczenie dozwolonej prędkości o 41 – 50 km/h w ramach recydywy;

– 3000 zł – za przekroczenie dozwolonej prędkości o 51 – 60 km/h w ramach recydywy;

– 4000 zł – za przekroczenie dozwolonej prędkości o 61 – 70 km/h w ramach recydywy;

– 5000 zł – za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 71 km/h w ramach recydywy.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.