Podsumowanie roku 2022 w branży transportowej – co zmieniło się na przestrzeni roku?
Wprowadzone w tym roku zmiany i regulacje, w taki sam sposób dotknęły wszystkich przedstawicieli branży TSL. Niektórzy zdążyli uporać się z tym w miarę szybko, a inni do dziś próbują przeciwstawić się nowym przepisom. Problemem w tej sytuacji nie muszą być wcale efekty wywołane zmianami, lecz częstotliwość ich wprowadzania.
Kolejne zmiany w Pakiecie Mobilności
Jak doskonale wiemy, w połowie 2020 roku Parlament Europejski uchwalił ustawę zwaną Pakietem Mobilności. Miała ona dotyczyć zmian w zakresie godzin pracy kierowców, ich delegowania, kabotażu oraz ogólnego działania firm transportowych. Każdego roku, wdrażanych było coraz więcej regulacji prawnych, mających na celu poprawę jakości pracy kierowców oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa. W przeszłości zmiany te skupiały się chociażby na czasie pracy operatorów samochodów ciężarowych, czy odgórnie zwiększały ilość przysługującego im odpoczynku.
Nie inaczej było w tym roku. Kolejne kroki, związane z Pakietem Mobilności zostały wprowadzone już na jego początku, a dokładniej w lutym. Ich efektem była nowelizacja sposobu wynagradzania kierowców w delegacjach międzynarodowych oraz drobne zmiany we wpisach do tachografów. Wszystkie z tych regulacji można przedstawić w kilku, krótkich podpunktach:
Płace dla kierowców międzynarodowych
Każdy kierowca zespołu pojazdów, odbywający podróż służbową na terenie innego kraju, otrzymuje wynagrodzenie zgodne z obowiązującymi tam stawkami. To samo tyczy się różnego rodzaju dodatków stażowych i innych form wypłaty należności. Przepis ten nie obowiązuje jednak tranzytu i transportu bilateralnego.
Zmiany zaszły również w sposobie rozliczania kierowców przez firmy transportowe. Do roku 2021, pracodawcy działali na zasadzie wypłacania pracownikom płacy minimalnej z uwzględnieniem diet i ryczałtów. Obecnie, taka możliwość została odebrana firmom przewozowym, co spowodowało niemal trzykrotny wzrost pensji przeciętnego kierowcy międzynarodowego.
Więcej informacji na ten temat zamieściliśmy we wpisie dotyczącym zmian w wynagrodzeniach urlopowych dla kierowców: https://enviogroup.com/wynagrodzenia-urlopowe-dla-kierowcow-zawodowych-w-2022-roku-jak-znaczaco-sie-zmienily/
Wpisy w tachografie i przewozy kabotażowe
Kierowcy odbywający transport międzynarodowy są zobowiązani do tworzenia wpisów w tachografie, tuż po przekroczeniu granicy państwa. W urządzeniu ma się znaleźć data, godzina i symbol kraju, na którego terytorium wjechano. Wyjątkiem są operatorzy pojazdów zaopatrzonych w tachografy drugiej generacji, które takich wpisów dokonują automatycznie.
Zmiany dotknęły również przewozów kabotażowych, a dokładniej kierowców je wykonujących. Są oni zobowiązani do stawiania się w krajowej bazie swojego przewoźnika, przynajmniej raz na 8 tygodni. Ponadto, jeden zespół pojazdów jest w stanie odgórnie wykonać maksymalnie trzy przewozy kabotażowe w tygodniu na terenie danego kraju UE.
Polski Ład 2.0 w odniesieniu do branży TSL
Od początku roku, w mediach niemal wrzało od spekulacji dotyczących planu reformy systemu podatkowego, ustanowionego przez Rząd RP. Pierwszą wersję Polskiego Ładu cechowała gama nieścisłości, w których wiele punktów wzajemnie sobie przeczyło. We wprowadzonej 1 lipca 2022 r. nowelizacji ustawy, większość błędów została poprawiona, choć nadal spora część osób nie była przekonana co do tego projektu.
Polski Ład 2.0 zaczął obowiązywać każdego obywatela naszego kraju. W znaczny sposób dotknął też branży TSL. Najważniejszym postulatem tego projektu było zmniejszenie podatku PIT z 17% na 12%. Oznacza to, że każdy kierowca ze skumulowanym przychodem, mieszczącym się w pierwszym przedziale skali podatkowej, kwalifikuje się do otrzymania wyższego wynagrodzenia za pracę. Taki przepis wzmożył jedynie chęć podwyżki u osób zarabiających więcej. Dlaczego? Przez wzgląd na nowe postulaty, wzrosła im składka zdrowotna oraz podatki. To przełożyło się natomiast na obniżenie miesięcznej pensji.
Więcej o Polskim Ładzie 2.0 w branży transportowej znajdziesz we wpisie: https://enviogroup.com/polski-lad-2-0-a-branza-transportowa-jakie-zmiany-czekaja-przewoznikow/
Nowe taryfikatory mandatów – czy mocno obciążyły branżę transportową?
Mówiło się, że zwiększone stawki mandatów oraz wprowadzenie recydywy ostatecznie dobiją wiele średnich, małych i mikroprzedsiębiorstw transportowych. Przewidywania jasno wskazywały, że w krótkim okresie czasu, ubytek kierowców ciężarówek, który i tak jest na wysokim poziomie – znacznie się powiększy. Na ten moment, skutki nie są jednak aż tak widoczne, jeśli mówimy o kierowcach zawodowych.
Może to oznaczać, że operatorzy ciągników siodłowych jeżdżą zgodnie z prawem i w pełni stosują się do przepisów ruchu drogowego. Poza tym, sprzęty, jakimi dysponują, nie są przystosowane do szybkiej i intensywnej jazdy.
Kolejny rok branży TSL w kryzysie
Ciężko szukać pozytywów w sytuacji, w której obecnie znajduje się wiele przedsiębiorstw transportowych. Po długotrwałej pandemii Covid-19 wszyscy myśleli, że w 2022 roku branża odetchnie z ulgą. Okazało się jednak zupełnie inaczej. Niczym niesprowokowana agresja na Ukrainę przyczyniła się do drastycznego wzrostu cen paliw oraz do zamknięcia rynków niektórych państw na usługi przewozowe. To z kolei zmusiło wielu przedstawicieli z branży TSL do podniesienia cen własnych usług.
Do tego wszystkiego dochodzi niedobór kierowców oraz wyżej wymienione regulacje w ustawach. Przedsiębiorcy nie mają niekiedy z czego wypłacać pensji swoim kierowcom, co prowadzi do widocznego gołym okiem kurczenia się rynku transportowego. Patrząc na to, jak wiele formalności doszło przewoźnikom w bieżących dwunastu miesiącach, warto mieć nadzieję, że w kolejnych sytuacja nieco się ustabilizuje. Czy rok 2023 przyniesie ulgę dla firm przewozowych i całej branży TSL? Tego nie wie nikt. Warto jednak czujnie obserwować sytuację i na bieżąco dowiadywać się o zachodzących w geopolityce zmianach.