Myto w Niemczech 2024
2023-08-07

Stawki myta w Niemczech od grudnia 2023 roku – podwyżka o 86 %

Jeszcze od grudnia tego roku Niemieckie Ministerstwo Transportu i Cyfryzacji planuje wprowadzić nowe stawki opłat drogowych dla pojazdów ciężarowych Euro VI. Wzrost cen w tym zakresie wzbudził niemałe poruszenie w całej branży - jest to efekt unijnej dyrektywy, decydującej o wprowadzeniu opłat za korzystanie z dróg w zależności od stopnia emisji CO2. Co więcej, zadaniem wszystkich krajów członkowskich jest wdrożenie takiego systemu najpóźniej do 24 marca 2024 roku.

Niemcy zdecydowali się ustanowić nowe stawki myta już od 1 grudnia 2023 roku. Szacuje się, iż dla większości zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 40 ton, ceny wzrosną o niemalże 86% – co da 35.4 centa za kilometr.

Cel wprowadzenia podwyżek opłat drogowych

Sporządzony przez niemiecki rząd dokument o nazwie „Pakiet modernizacyjny dla ochrony klimatu i przyspieszenia planowania” został oficjalnie zatwierdzony jeszcze w marcu tego roku. Przewiduje on znaczny wzrost stawek myta, z którego wpływy zostaną przeznaczone na rozwój infrastruktury drogowej i kolejowej.

Finansowanie planów modernizacyjnych dróg oraz trakcji będzie więc realizowane z kieszeni przewoźników nie tylko niemieckich, ale wszystkich decydujących się na organizację tranzytów czy transportów międzynarodowych. W konsekwencji, wzrost cen przewozów wpłynie na koszty towaru, na czym ostatecznie najbardziej ucierpi konsument.

Jak wskazuje nazwa samego dokumentu, gwałtowny wzrost stawek myta oraz wprowadzenie dodatkowych opłat za emisję CO2 (200 euro za tonę), ma na celu zwiększenie presji dotyczącej szybszego rozwoju elektrycznej floty pojazdów transportowych. Przeciwnego zdania jest Dirk Engelhardt – prezes Federalnego Związku Transportu Drogowego, Logistyki i Utylizacji (BGL). Uważa on, iż w końcowym rozrachunku to konsument stanie się fundatorem budowy i renowacji kolei oraz dróg. Dodatkowo, jego zdaniem takie działania nie będą miały najmniejszego wpływu na zmianę klimatu, z uwagi na zbyt wąski zakres alternatyw w kontekście napędów samochodów ciężarowych.

Myto Niemcy 2024r

Stawki zależne od klasy emisji CO2

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na fakt, iż od momentu wejścia w życie tego projektu, myto zacznie obowiązywać dla pojazdów o wadze przekraczającej 3.5 tony. Do tej pory dotyczyło ono samochodów ciężarowych od 7.5 tony. Wysokość samej stawki opłat drogowych będzie natomiast uzależniona od poszczególnych klas emisji, mierzonych w zakresie od 1 do 5.

Klasą 5 będą odznaczane wszystkie te pojazdy, które podczas pokonywania dystansu emitują mniej niż 1 gram CO2 na kWh. Określa się je już mianem zeroemisyjnych. Do klasy 4 zalicza się natomiast wszystkie pojazdy, których wartość emisji nie przekracza 50% wartości referencyjnej dla konkretnej kategorii. Klasa 3 to samochody ciężarowe emitujące poniżej 8% wartości referencyjnej, klasa 2 to 5%, a klasa 1 jest najniższą w hierarchii i przeznaczoną dla pojazdów niespełniających żadnych z wcześniejszych kryteriów. To właśnie dla zespołów pojazdów o najniższej klasie emisji przewidziano najwyższe stawki myta, sięgające 35.4 centa za kilometr. Dla porównania, do 1 grudnia 2023 taka opłata drogowa wynosi 19 centów za kilometr.

Bezpłatna konsultacja

Dobieramy rozwiązania do Twoich potrzeb. Podaj numer telefonu poniżej, a nasz konsultant zrobi to dla Ciebie.

Proszę wprowadzić poprawny numer telefonu. Wyrażenie zgody jest wymagane. Dziękujemy! Wkrótce na podany numer zadzwoni konsultant.

Newsletter

Zapisz się do newslettera!

Otrzymuj informacje o najważniejszych wydarzeniach, promocjach oraz unikalnych ofertach.