Automatyzacja w magazynach i jej wpływ na wydajność pracy
Optymalizacja procesów na magazynach – co uwzględnia?
Przy dzisiejszych możliwościach technologicznych, niemal każda czynność do tej pory wykonywana przez człowieka, może być poddana automatyzacji. Przedsiębiorcy decydują się jednak na stopniową optymalizację procesów i w większości przypadków unikają jednorazowych renowacji na wszystkich sektorach firmy. Spowodowane jest to oczywiście dużymi kosztami oraz zbyt długim przestojem w pracy.
Magazynem automatycznym rządzą, jak wiadomo algorytmy, maszyny i niezbędne oprogramowanie. Ma to na celu ograniczenie do absolutnego minimum wysiłku ludzkiego, a przy tym wzrost dokładności i szybkości wykonywanych prac. Jest to więc przeznaczone dla firm chcących zwiększyć wydajność pracy bez konieczności dodatkowego zatrudniania pracowników.
Zakres automatyzacji w magazynach może obejmować zarówno pomoc w fizycznym dostarczaniu towarów na regały, jak i monitorować obecność wszystkich produktów dostępnych na hali. Pierwsza kwestia dotyczy zyskujących obecnie sporą popularność wózków AGV oraz zwyżek i wind automatycznych. Praca wózków widłowych sterowanych ludzką siłą roboczą jest więc stopniowo wypierana na rzecz wydajniejszej i wymagającej mniejszej przestrzeni robotyki. Łatwiejsze jest również lokalizowanie towarów na półkach, a wszystko to dzięki identyfikacji RFID, przekazującej dane do odpowiednich systemów WMS.
Oczywiście, pozostałymi elementami automatyki w sektorze magazynowania mogą być również: kontrola jakości, pomoc w rozładunku i załadunku towarów na samochodach ciężarowych, tworzenie harmonogramów wraz z dokładnym planem przepływu ładunków, a także przygotowanie towarów do wysyłki.
Korzyści wynikające z automatyzacji magazynu
Funkcjonowanie magazynu opierającego się w całości na pracy ręcznej jest wciąż możliwe w dzisiejszych czasach. Przedsiębiorcy ciężko jest jednak w ten sposób solidnie rozwinąć firmę i doprowadzić do wzrostu jej wydajności. Coraz wyższe koszty zatrudnienia zespołu pracowników zaczynają powoli przewyższać ewentualne zyski z wykonywanych usług. Do tego dochodzi konkurencyjność pozostałych magazynów, które już dawno zdecydowały się na wdrożenie elementów automatyzacji w swoje struktury.
Choć na ten moment nie ma żadnej konieczności wprowadzania innowacji do przedsiębiorstwa, to nie da się ukryć, iż w niedalekiej przyszłości będzie to po prostu nieuniknione. Oczywiście, sama automatyzacja również powinna być przeprowadzona w sposób przemyślany. W przypadku stopniowego wdrażania nowoczesnej technologii, warto z początku inwestować wyłącznie w niezbędne systemy, które rzeczywiście usprawnią przebieg przepływu ładunków przez halę.
Najważniejszy w kontekście automatycznych magazynów jest fakt, iż mogą one pracować siedem dni w tygodniu, bez potrzeby wykonywania żadnych przestojów. Dodatkowo, automatyka oparta na algorytmach pozwala na zredukowanie liczby błędów, a także odznacza się znacznie większą dokładnością wykonywanych prac. Dzięki możliwości zdalnego zlokalizowania towaru na regale, realizacja zamówień przebiegnie znacznie szybciej, a to jest równoznaczne ze zwiększonym komfortem pracy i chłodną głową wszystkich specjalistów. Dodatkowo, wprowadzenie systemów harmonogramowania prac pozwala na uzyskanie przewidywalności kosztów i całkowicie wypełnia każdą lukę czasową, która bez oprogramowania wymagałaby przestoju.
Maksymalne wypełnienie przestrzeni jest kolejną z zalet dotyczących tego typu działań. Automatyczne wózki oraz zwyżki poruszają się po określonych ścieżkach, przez co regały umieszczane są w bliskich sobie odległościach. Takie zagęszczenie umożliwia montaż nawet kilku dodatkowych regałów na tej samej przestrzeni magazynowej.
Automatyzacja magazynów z perspektywy pracownika
Przedsiębiorca postrzega automatyzację jako zupełnie nowy etap w zarządzaniu swoją firmą. Wdrożenie nowoczesnej technologii w jej struktury ma zwiększyć wydajność pracy, zminimalizować błędy, a tym samym doprowadzić do szybkiego zwrotu inwestycji i wyższych zarobków. Z punktu widzenia osób zatrudnionych na magazynach, takie działania mogą jednak znacząco zredukować liczbę stanowisk pracowniczych. Jedne z badań przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych pokazują, iż ponad 40% tamtejszych obywateli obawia się zwolnienia z pracy na rzecz algorytmu, robota bądź maszyny.
Utrata pracy jako skutek robotyzacji dotyczy w szczególności osób pracujących fizycznie, nieposiadających wyższego wykształcenia. Pomimo wdrażania elementów automatyki zarówno w sferze fizycznej, jak i systemowej, zapotrzebowanie na operatorów tych technologii wciąż będzie spore. Redukcja etatów celem wprowadzenia automatyzacji nie jest na ten moment w naszym kraju szczególnie widoczna. Niemniej, wraz z postępem wdrażania nowoczesnych technologii, większość osób zatrudnionych z pewnością będzie musiała starać się o przekwalifikowanie bądź zmianę stanowiska.